Jak si navrhnout vlastní dům

Jak si navrhnout vlastní dům

Máte stavební pozemek a plánujete stavbu vlastního domu? Mezi první kroky patří návrh vlastního domu, a to i včetně zahrady. Podle prvotního návrhu si necháte vytvořit stavební projekt. Ten vám umožní získat stavební povolení. Následně začne stavba svépomocí nebo se stavební firmou. Víte však, jak si dům navrhnout?

Velikost pozemku

Pozemek pro stavbu domu vybírejte podle svých finančních možností, ale také podle toho, zda chcete mít dům se zahradou nebo vám bude stačit i menší prostor před domem. Pokud jste pozemek zdědili nebo koupili za výhodnou cenu, v některých případech budete muset řešit jeho zasíťování. Nebojte se ani atypických pozemků, například ve svahu nebo se zdají příliš úzké. Vyberte si z katalogových domů, které myslí i na tento druh pozemku nebo si nechte navrhnout individuální dům.

Velikost domu

Naplánujte si, jak velký dům chcete a hlavně pro svou rodinu potřebujete. Otázkou je, zda si nechat postavit nízkopodlažní nebo dvoupatrový dům. Výhodou nízkopodlažního domu je absence schodů, které často trápí seniory, ale i děti. Výhodou patrového domu je možnost rozdělení na denní část v přízemí a noční klidovou část v patře.

Rozvržení pokojů

Při projektování bydlení nezapomeňte připomenout projektantovi, zda chcete mít kuchyň a obývací pokoj zvlášť nebo chcete mít otevřený prostor se spojenou kuchyní a obývákem. Rozhodně si nenechávejte pro sebe, že toužíte po vlastní šatně nebo že chcete mít v domě místnost, která bude pokoj pro hosty, pracovna nebo třeba domácí posilovna.

Možnost katalogového domu

Vyberte si z katalogových domů, kde přehledně vidíte konkrétní místnosti a jejich velikost. Někdo se nedokáže sám rozhodnout a potřebuje rovnou vidět, jak bude dům vypadat. Katalogové domy nabízí jak nízkopodlažní, tak patrové nemovitosti. Tyto domy jsou moderní a zároveň funkční. Slibují komfortní bydlení i pro větší rodiny.

Výhoda individuálního domu

Máte-li však pocit, že jsou vaše požadavky na bydlení náročné, zvolte si individuální dům. Ten si navrhnete přesně podle svých představ. Pokud toužíte bydlet v rodinném domě u lesa, kde přímo z terasy vyjdete rovnou na zahradu nebo chcete mít prostornou garáž pro své milované vozy, na nic nečekejte a začněte na splnění svého snu co nejdříve.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Uncategorized

Autor: Adam