Kešu a zdraví: Poznejte tajemství chutných oříšků

Kešu a zdraví: Poznejte tajemství chutných oříšků

I přesto, že se kešu oříšky těší v naší zemi poměrně veliké popularitě a lze je zařadit mezi jedny z nejprodávanějších oříšků u nás vůbec, ve většině případů lidé ani netuší, jak přínosné mohou být pro lidský organismus. Kromě lahodné chuti se mohou pochlubit i širokou škálou obsažených látek prospěšných zdraví. Zde je několik z mnoha výhod kešu oříšků, o kterých jste možná ani netušili.

Boj s cholesterolem

Výjimečnou vlastností kešu oříšků (https://nutily.cz/kesu/)je jejich schopnost odbourávat LDL cholesterol, tedy ten, o který byste ve svém těle rozhodně neměli stát. Mohou za to sloučeniny fytosterolů stabilizující buňky. Tyto látky zároveň u mužů zmírňují projevy benigní hyperplazie prostaty.

Snížení rizika kardiovaskulárních chorob

Se schopností snížit cholesterol se pojí celková prospěšnost kešu oříšků lidské kardiovaskulární soustavě. Pravidelná konzumace může snížit riziko onemocnění srdce či cév a zároveň pomoci s potížemi pojícími se s obezitou nebo, díky obsahu hořčíku, také s vysokým krevním tlakem.

Žádné žlučové kameny

Ořechy obecně zabraňují tvorbě kamenů ve žlučníku, což je opět spojeno s jejich významným vlivem v boji s nežádoucím cholesterolem kolujícím v těle.

Vysoký obsah tuků

Ačkoliv se může zdát, že by se měl tento fakt nacházet spíše ve výčtu nežádoucích vlastností kešu oříšků, vysoký obsah tuků určitě není ničím, čeho byste se měli bát. Naopak. Tuky jsou makroživinou, kterou zkrátka z jídelníčku nelze vyřadit, a to ani v rámci diety. Právě u kešu oříšků tvoří cca. polovinu hmotnosti, jedná se však o zdravé mastné kyseliny, tedy tuky vhodné do běžného i dietního jídelníčku.

Prospěšné kostem

Díky obsahu vápníku, hořčíku i draslíku a v neposlední řadě také vitamínu K, zabraňují kešu oříšky demineralizaci kostí a přispívají k jejich správnému vývoji, zároveň je udržují zdravé a pevné.

Zdravá pokožka

Již zmiňované esenciální mastné kyseliny nejsou jen důležitou součástí jídelníčku, ale užitečnou látkou, co se týče mladě vypadající pokožky. Kešu oříšky kůži hydratují a díky obsahu mědi také podporují tvorbu pigmentu či kolagenu.

Vhodné pro vegetariány

To, že konzumace kešu oříšků si rozhodně neprotiřečí s pravidly vegetariánské stravy je zřejmé. Důležité ovšem je, že kešu oříšky obsahují bílkoviny, hořčík, železo nebo také zinek a jsou proto pro vegetariány více než vhodným doplňkem živočišné stravy. Kromě látek zmíněných v tomto článku samozřejmě kešu oříšky obsahu ještě mnoho dalších zdraví prospěšných a stávají se tak nedílnou součástí každého zdravého, ale také chutného jídelníčku. Samozřejmě je třeba mít na paměti staré známé „všeho moc škodí“ a dát si pozor na formu, ve které kešu oříšky konzumujete. Například těm soleným je rozhodně radno se vyhýbat. Raději si je pořiďte čerstvé a nesolené na u specializovaného prodejce oříšků Nutily.cz.

Publikováno: 12. 03. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam