Jak si vybrat dřevěné palubky?

Jak si vybrat dřevěné palubky?

e-shopu Kupdrevo najdete celou řadu dřevěných palubek. Víte, co přibližně hledáte nebo si potřebujete své požadavky nejprve ujasnit? V obou případech je tento článek určen právě vám, po jeho přečtení budete mít v palubkách hned jasno. Stačí, když budete vybírat podle následujících bodů.

1. Podle způsobu použití

Na trhu jsou dva typy palubek - podlahové a obkladové. Oba jsou vhodné pro použití jak v interiéru, tak v exteriéru, oba pro rodinné domy, byty i rekreační nemovitosti. Zatímco podlahové palubky najdou své uplatnění na terasách, altánech či jiných zahradních přístřešcích, ty obkladové udělají službu i parádu na stěnách, stropech a fasádách. Podlahové palubky vytvoří rovnoměrný povrch dřevěné podlahy, ty obkladové se zase postarají o tepelnou a zvukovou izolaci, zakrytí neestetických míst i elektroinstalací a skvěle poslouží také k podbití střechy nebo při stavbě dřevěných štítů.

2. Podle parametrů

Rozměry i profily, do kterých jsou frézovány, se budou lišit výrobce od výrobce. Nejčastější rozměry u podlahových palubek jsou 19, 24, 28, 40 a 50 mm v tloušťce, od 121 do 146 mm v šířce a 4 nebo 5 m v délce. U obkladových palubek je k dostání tloušťka od 11 do 28 mm, šířka 96 až 146 mm a délka 3 až 5 m. Obecně platí, že slabší palubky slouží pro použití v interiéru, podlahy o více vrstvách nebo na provizorní použití, středně silné pro fasády a prostory s běžným zatížením, ty nejsilnější pak pro místa s extrémní zátěží. Podlahové palubky mají nižší vlhkost a větší tloušťku (jsou určené k finální nášlapné vrstvě podlah), obkladové jsou naopak silnější a v praxi odolnější.

3. Podle materiálu

Nejoblíbenějšími dřevinami na podlahové palubky jsou borovice a smrk. Borovicové dřevo je nažloutlé, měkké, pevné a pružné, obsahuje vyšší podíl pryskyřice, a dobře tak odolává vlhku. Smrkové dřevo je světlé, má jemnou kresbu, malý podíl suků, výrazné letokruhy i pravidelnou stavbu. Při obkládání exteriérů budov nejlépe obstojí sibiřský modřín s většímu suky, bohatým obsahem pryskyřice a žluto-červenohnědým zbarvením či sibiřský cedr. Na rozdíl od tuzemských dřevin se ty ze Sibiře vyznačují extrémní odolností vůči povětrnostním vlivům, mrazivému počasí, vlhkosti, plísni i trouchnivění a svojí krásou, odolností i živností až 25 let se vyrovnají drahým exotickým dřevům.

Publikováno: 21. 02. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam