Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Jak si vybrat dřevěné palubky?

e-shopu Kupdrevo najdete celou řadu dřevěných palubek. Víte, co přibližně hledáte nebo si potřebujete své požadavky nejprve ujasnit? V obou případech je tento článek určen právě vám, po jeho přečtení budete mít v palubkách hned jasno. Stačí, když budete vybírat podle následujících bodů.

1. Podle způsobu použití

Na trhu jsou dva typy palubek – podlahové a obkladové. Oba jsou vhodné pro použití jak v interiéru, tak v exteriéru, oba pro rodinné domy, byty i rekreační nemovitosti. Zatímco podlahové palubky najdou své uplatnění na terasách, altánech či jiných zahradních přístřešcích, ty obkladové udělají službu i parádu na stěnách, stropech a fasádách. Podlahové palubky vytvoří rovnoměrný povrch dřevěné podlahy, ty obkladové se zase postarají o tepelnou a zvukovou izolaci, zakrytí neestetických míst i elektroinstalací a skvěle poslouží také k podbití střechy nebo při stavbě dřevěných štítů.

2. Podle parametrů

Rozměry i profily, do kterých jsou frézovány, se budou lišit výrobce od výrobce. Nejčastější rozměry u podlahových palubek jsou 19, 24, 28, 40 a 50 mm v tloušťce, od 121 do 146 mm v šířce a 4 nebo 5 m v délce. U obkladových palubek je k dostání tloušťka od 11 do 28 mm, šířka 96 až 146 mm a délka 3 až 5 m. Obecně platí, že slabší palubky slouží pro použití v interiéru, podlahy o více vrstvách nebo na provizorní použití, středně silné pro fasády a prostory s běžným zatížením, ty nejsilnější pak pro místa s extrémní zátěží. Podlahové palubky mají nižší vlhkost a větší tloušťku (jsou určené k finální nášlapné vrstvě podlah), obkladové jsou naopak silnější a v praxi odolnější.

3. Podle materiálu

Nejoblíbenějšími dřevinami na podlahové palubky jsou borovice a smrk. Borovicové dřevo je nažloutlé, měkké, pevné a pružné, obsahuje vyšší podíl pryskyřice, a dobře tak odolává vlhku. Smrkové dřevo je světlé, má jemnou kresbu, malý podíl suků, výrazné letokruhy i pravidelnou stavbu. Při obkládání exteriérů budov nejlépe obstojí sibiřský modřín s většímu suky, bohatým obsahem pryskyřice a žluto-červenohnědým zbarvením či sibiřský cedr. Na rozdíl od tuzemských dřevin se ty ze Sibiře vyznačují extrémní odolností vůči povětrnostním vlivům, mrazivému počasí, vlhkosti, plísni i trouchnivění a svojí krásou, odolností i živností až 25 let se vyrovnají drahým exotickým dřevům.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *