Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Sport

Jak správně zazimovat kolo?

Pomalu ale jistě končí cyklistická sezóna a s jejím závěrem přichází i nejméně oblíbený bod v programu údržby kola – zazimování. Jak správně připravit kolo na příchod zimy? A na co určitě nezapomenout?

Proč zazimovat?

Tak jako je nutné provádět údržbu u auta, i vaše horské či silniční kolo potřebuje pravidelnou péči, aby dlouho sloužilo. Jestliže tedy chcete, aby bylo na jaře stejně pojízdné jako nyní, zazimování je nezbytností. Co si však pod tímto pojmem představit?

Čištění

Prvním krokem by mělo být odstranění všech nečistot. K tomu vám postačí kyblík s teplou vodou, hadřík, houbička a vhodný čisticí prostředek. Použít můžete obyčejný saponát, který zvládne kolo odmastit. Mnohem lepší je však použít speciální přípravky, které jsou na čištění kola přímo určené – a to zvláště v případě, pokud je velmi znečištěné. Nutné je omýt nejenom rám, ale také přehazovačku, přesmykač, šlapátka či pastorky. Nezapomínejte také na řetěz. Jeho mytí je sice složitější, avšak dobře poslouží kartáček na zuby nebo tzv. pračka na řetěz. Celé kolo pak důkladně osušte.

Revize kola

Až je kolo čisté, důkladně jej prohlídnete. Možná objevíte skryté praskliny či poškozené části, které díky nánosu nečistot nebyly na první pohled vidět. Pozornost věnujte zejména plášťům kol. Pokud zjistíte jakýkoliv defekt, je potřeba je vyměnit. To samé platí v případě, že je výrazně sjetý vzorek. Zkontrolujte také brzdy (brzdové gumičky podléhají častému opotřebení), funkci přehazovačky či celkovému seřízení. Zaměřte se také na bezpečnostní prvky kola a doplňky, jako je například tachometr.

Mazání

Kolo potřebuje pravidelné promazávání. Použít můžete silikonový olej, speciální vazelínu či mazivo přímo určené k údržbě kola. Buďte důslední a pečlivě promažte všechny namáhané části kola – brzdy, tlumiče, odpruženou vidlici, řetěz, řadění, čepy a plochy, kde dochází ke tření. Přebytečné mazivo otřete suchým hadříkem.

Vhodné místo

Posledním bodem zazimování je samotné uložení kola do vhodného prostoru se stabilní teplotou. Nevhodná jsou vlhká místa – kolo by mohlo přes zimu zrezivět. Ideální je suchý sklep či garáž. Co se týče polohy kola, nejlepší volbou je zavěšení na zeď pomocí držáku na kolo.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *