Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Jak vybrat čerpadlo do studny?

Mít vlastní studnu se vyplatí. Nebýt závislý na jiném zdroji vody je příjemné a zároveň úsporné. Pro někoho dokonce nutností. Na druhou stranu je nezbytné vodu ze studny přepravit, tedy samozřejmě za předpokladu, že ji nechcete nosit ve vědrech, jako naši předkové. K přepravě vody vám skvěle poslouží čerpadlo a my vám prozradíme, podle čeho se řídit při jeho výběru.

Hlavní kritéria, podle kterých se budete při výběru čerpadla řídit, je typ studny (vrtaná x kopaná), spolehlivost a vydatnost zdroje, hloubka a vzdálenost, na kterou budete vodu čerpat. A tím to teprve začíná. Záleží také na průměru potrubí, průměrné spotřebě, čistotě (jsou ve vodě mechanické nečistoty?) a typu elektrického zdroje. Jakmile si vše promyslíte, můžete přistoupit k výběru samotného čerpadla.

Je třeba si uvědomit, že ideálním řešením je konzultace s odborníky, kteří vám doporučí nejvhodnější model. Ve velkoobchodních řetězcích a supermarketech na ně nenarazíte a lehce se necháte chytit hodnotami uvedenými na obalu. Ty mohou být zavádějící nebo nepřesné. A především jde vždy o maximální údaje, kterých nikdy čerpadlo nedosáhne současně (např. max. výška a max. Průtok).

Povrchové, nebo ponorné čerpadlo?

K čerpání vody ze studní se v zásadě využívají dva typy čerpadel a to ponorná a povrchová. Do klasických studní, které nejsou hlubší než 8 metrů se hodí povrchová čerpadla a do větších hloubek ponorná čerpadla do vrtů. Větší hloubky zvládnout také povrchová čerpadla s ejektorem.

V každém případě je nebytné vyhodnotit výše zmíněné parametry, tedy hloubku a vzdálenost, průměr potrubí a vrtu. Čerpadlo se musí mít dostatek prostoru a v případě potřeby nesmí být problém s jeho vytažením.

Výkon čerpadla závisí na četnosti použití, tlaku a množství vody. Pozastavte se ale také nad velikostí tlakové nádoby, která rozhoduje o frekvenci spínání zařízení. Malá nádoba v kombinaci s vysokou spotřebou vody znamená častější spínání a tedy i spotřebu energie. Životnost často spínaného čerpadla je samozřejmě nižší než méně zatěžovaného zařízení.

V neposlední řadě se zaměřte také na hlučnost, typ konstrukce a provedení. Budete-li čerpadlo využívat jen sporadicky, vystačíte si s levnějším modelem. V případě větší zátěže vsaďte na kvalitu a nenechte se zlákat nejnižší cenou. Do budoucna si tak ušetříte spoustu nervů, času i peněz.