Jak vybrat lyžařskou bundu?

Jak vybrat lyžařskou bundu?

Nedílnou součástí šatníku vyznavačky zimních sportů je lyžařská bunda. Určitě na vás trpělivě čeká a nemůže se dočkat, až si ji zase oblečete a vydáte se na sjezdovku. Nebo snad žádnou „speciálku“ nemáte a před zimou jste se vždy chránila tím, co jste měla zrovna po ruce, tedy běžnou dámskou zimní bundou určenou do města? V tom případě máte nejvyšší čas, abyste si ji konečně pořídila. Jedině díky kvalitnímu lyžařskému oblečení si totiž sportování užijete v mnohem větším komfortu.

Typy lyžařských bund a jejich využití

Nabídka lyžařského oblečení je ohromná, čert aby se v ní vyznal. Při hledání ideální bundy proto zohledněte plánované využití. Abyste pochopili: narazíte na několik typů, z nichž každý nabízí trochu jiné vlastnosti. Hardshellová lyžařská bunda Softshell určitě znáte, ale říká vám něco materiál s názvem hardhsell? Tvoří ho odolnější materiály a membrána pro lepší prodyšnost. Hardshellové zimní dámské bundy jsou větruvzdorné a voděodolné, ale ne tak teplé jako ostatní typy. Jsou dobrou volbou pro sportovní lyžaře, skialpinisty a vyznavače freeridu. Péřová lyžařská bunda „Péřovka“ využívá jako izolaci husí nebo kachní peří. Tento typ bundy je lehký, prodyšný a skvěle hřeje, a proto se hodí do chladnějšího prostředí. Slabinou jsou špatné izolační vlastnosti a horší odolnost proti vodě. Když navlhne, přestává hřát. Lyžařská bunda 3v1 Dámská zimní bunda s přízviskem 3v1 neboli dvojitá bunda snoubí výhody hardshellových a zateplených bund. Zároveň do značné míry eliminují nevýhody. Výsledkem je bunda, která hřeje a odolává vodě. Při nošení se však nemusí jevit tak pohodlně jako ostatní typy.

Jakou bundu na sjezdové lyžování?

Pokud se věnujete převážně sjezdovému lyžování, volte tlustší bundu s kvalitní podšívkou. Podstatné je, aby byla prodyšná, dobře odváděla pot, chránila proti větru i vlhkosti. Vězte, že jde o oprávněné požadavky, protože při sjezdovém lyžování střídáte námahu s odpočinkem (chvíle, kdy čekáte na lanovku). Proto je důležité, aby disponovala vyváženými vlastnostmi a poskytovala vám ochranu po celou dobu, kdy se budete nacházet na sjezdovce.

Publikováno: 09. 10. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Adam