Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Jak vybrat pilový kotouč?

Podzim je takříkajíc na spadnutí a i vy se zřejmě pomalu, ale jistě připravujete na blížící se chladné období. Možná vás čeká nepříjemná povinnost v podobě přípravy palivového dříví. A ještě předtím, než ho vysušíte a uskladníte, ho budete muset zpracovat. Nezapomeňte si zkontrolovat cirkulárku – je pilový kotouč dostatečně ostrý a vyvážený?

Kvalitu pilového kotouče nepodceňujte, neboť právě na něm závisí čistota a lehkost provedeného řezu. Řezání dřeva nedostatečně nabroušeným kotoučem s ohnutými zuby skutečně není to pravé ořechové a navíc krajně nebezpečné. Nechcete-li zbytečně riskovat, že vás pila „kopne“ a vyvede z rovnováhy, zvažte výměnu kotouče. Nic nevydrží věčně a o životnosti kotouče to platí dvojnásob. Na jeho stav mají vliv také vnější vlivy – důsledkem nevhodného skladování může být narušená vnitřní struktura. Dříve či později pak dojde ke zlomení.

Jaký průměr pilového kotouče zvolit?

Průměr pilového kotouče neberte na lehkou váhu a vždy se řiďte doporučením výrobce. Ten musí parametry vhodného kotouče jasně specifikovat v manuálu. V žádném případě do pily nevkládejte kotouč s o několik mm větším průměrem, byť ho pila pojme. To samé platí i obráceně. Použijete-li pilový kotouč s menším průměrem, ohrozíte fungování bezpečnostních prvků pily.

Jakou tloušťku pilového kotouče zvolit?

V případě tloušťky již na výběr máte. Obecně platí, že s tenčím kotoučem uděláte kvalitnější a rychlejší řez, ale budete se muset smířit s většími vibracemi, vlněním a prohříváním. Momentálně se používají pilové kotouče o tloušťce od 1,5 do 3,5 mm. Tenké kotouče jsou vhodné pro akumulátorové pily, protože snižují spotřebu energie akumulátoru a prodlužují životnost. Nejtenčí kotouče se používají také do pokosových pil pro efektivní řezání tenkých profilů a lišt.

Kolik by měl mít pilový kotouč zubů?

Řiďte se jednoduchým pravidlem. Pilové kotouče na dřevo s větším počtem zubů zaručí čistější, ale pomalejší řez. Řezání pilovým kotoučem s menším počtem zubů je o poznání rychlejší, ale méně kvalitnější (řez je hrubý). Počet zubů proto volte dle druhu řezaného materiálu.

  • Pro podélné řezání masivního dřeva jsou vhodné pilové kotouče s menším počtem zubů (zajistí lepší odvod pilin)
  • Pro příčné řezání masivního dřeva jsou vhodné pilové kotouče s vyšším počtem zubů.
  • Pro řezání deskových materiálů jako je lamino nebo DTD použijte pilový kotouč s vysokým počtem zubům (vašim cílem je čistý řez bez otřepů).

Mezi další parametry, se kterými se u pilových kotoučů setkáte, patří sklon (pozitivní a negativní) a tvar zubu (střídavý, dutinkový a trapézový).

Z jakého materiálu by měl být pilový kotouč vyroben?

S materiálem si hlavu nelámejte. Takřka všechny pilové kotouče mají plátky ze slinutého karbidu (SK plátky), který garantuje prvotřídní řez a velmi dlouhou životnost břitu. V minulosti byly tyto typy pilových kotoučů poměrně drahé, ale v posledních letech se jejich cena výrazně snížila a staly se tak dostupné i pro běžné domácnosti. Existují také pilové kotouče z nástrojové oceli HSS, ale ty se používají pouze pro speciální aplikace (např. v průmyslu).

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky!

Pokud vám návod, jak vybrat pilový kotouč, nepomohl a stále si s výběrem nevíte rady, poraďte se přímo s prodejcem. Pilové kotouče lze pořídit i v hobbymarketech, nicméně preferujte specializované dodavatele, kteří vám poradí mnohem sofistikovaněji. Mezi přední odborníky patří český výrobce Pilana a.s., který nabízí široké spektrum pilových kotoučů z vysoce kvalitních materiálů. V nabídce najdete tradiční pilové kotouče z nástrojové oceli (vhodné pro cirkulárky), ale také pilové kotouče na kov s diamantovými břity a pikové kotouče s břity ze slinutého karbidu. Prohlédnout a objednat si je můžete na www.pilanamarket.cz.