Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Skvělé tipy

Jak vybrat pilový kotouč?

Podzim je takříkajíc na spadnutí a i vy se zřejmě pomalu, ale jistě připravujete na blížící se chladné období. Možná vás čeká nepříjemná povinnost v podobě přípravy palivového dříví. A ještě předtím, než ho vysušíte a uskladníte, ho budete muset zpracovat. Nezapomeňte si zkontrolovat cirkulárku – je pilový kotouč dostatečně ostrý a vyvážený?

Kvalitu pilového kotouče nepodceňujte, neboť právě na něm závisí čistota a lehkost provedeného řezu. Řezání dřeva nedostatečně nabroušeným kotoučem s ohnutými zuby skutečně není to pravé ořechové a navíc krajně nebezpečné. Nechcete-li zbytečně riskovat, že vás pila „kopne“ a vyvede z rovnováhy, zvažte výměnu kotouče. Nic nevydrží věčně a o životnosti kotouče to platí dvojnásob. Na jeho stav mají vliv také vnější vlivy – důsledkem nevhodného skladování může být narušená vnitřní struktura. Dříve či později pak dojde ke zlomení.

Jaký průměr pilového kotouče zvolit?

Průměr pilového kotouče neberte na lehkou váhu a vždy se řiďte doporučením výrobce. Ten musí parametry vhodného kotouče jasně specifikovat v manuálu. V žádném případě do pily nevkládejte kotouč s o několik mm větším průměrem, byť ho pila pojme. To samé platí i obráceně. Použijete-li pilový kotouč s menším průměrem, ohrozíte fungování bezpečnostních prvků pily.

Jakou tloušťku pilového kotouče zvolit?

V případě tloušťky již na výběr máte. Obecně platí, že s tenčím kotoučem uděláte kvalitnější a rychlejší řez, ale budete se muset smířit s většími vibracemi, vlněním a prohříváním. Momentálně se používají pilové kotouče o tloušťce od 1,5 do 3,5 mm. Tenké kotouče jsou vhodné pro akumulátorové pily, protože snižují spotřebu energie akumulátoru a prodlužují životnost. Nejtenčí kotouče se používají také do pokosových pil pro efektivní řezání tenkých profilů a lišt.

Kolik by měl mít pilový kotouč zubů?

Řiďte se jednoduchým pravidlem. Pilové kotouče na dřevo s větším počtem zubů zaručí čistější, ale pomalejší řez. Řezání pilovým kotoučem s menším počtem zubů je o poznání rychlejší, ale méně kvalitnější (řez je hrubý). Počet zubů proto volte dle druhu řezaného materiálu.

  • Pro podélné řezání masivního dřeva jsou vhodné pilové kotouče s menším počtem zubů (zajistí lepší odvod pilin)
  • Pro příčné řezání masivního dřeva jsou vhodné pilové kotouče s vyšším počtem zubů.
  • Pro řezání deskových materiálů jako je lamino nebo DTD použijte pilový kotouč s vysokým počtem zubům (vašim cílem je čistý řez bez otřepů).

Mezi další parametry, se kterými se u pilových kotoučů setkáte, patří sklon (pozitivní a negativní) a tvar zubu (střídavý, dutinkový a trapézový).

Z jakého materiálu by měl být pilový kotouč vyroben?

S materiálem si hlavu nelámejte. Takřka všechny pilové kotouče mají plátky ze slinutého karbidu (SK plátky), který garantuje prvotřídní řez a velmi dlouhou životnost břitu. V minulosti byly tyto typy pilových kotoučů poměrně drahé, ale v posledních letech se jejich cena výrazně snížila a staly se tak dostupné i pro běžné domácnosti. Existují také pilové kotouče z nástrojové oceli HSS, ale ty se používají pouze pro speciální aplikace (např. v průmyslu).

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky!

Pokud vám návod, jak vybrat pilový kotouč, nepomohl a stále si s výběrem nevíte rady, poraďte se přímo s prodejcem. Pilové kotouče lze pořídit i v hobbymarketech, nicméně preferujte specializované dodavatele, kteří vám poradí mnohem sofistikovaněji. Mezi přední odborníky patří český výrobce Pilana a.s., který nabízí široké spektrum pilových kotoučů z vysoce kvalitních materiálů. V nabídce najdete tradiční pilové kotouče z nástrojové oceli (vhodné pro cirkulárky), ale také pilové kotouče na kov s diamantovými břity a pikové kotouče s břity ze slinutého karbidu. Prohlédnout a objednat si je můžete na www.pilanamarket.cz.