Jak vybrat povlečení na zimu

Jak vybrat povlečení na zimu

Zamyslete se nad tím, podle čeho jste si vybrali povlečení, pod kterým zrovna aktuálně spíte. Jaká byla vaše kritéria? Pravděpodobně jste se rozhodovali podle toho, které se vám nejvíce líbilo. Vzhled je samozřejmě důležitý, měli bychom chtít spát v povlečení, které je nám esteticky příjemné, důležitá jsou ale i další kritéria výběru. Jako je materiál nebo zimní období, jež aktuálně panuje. Jiné nároky totiž máte v létě a v zimě. Když je venku teplo a ani otevřené okno nepomáhá ke snížení teploty, budete rádi spát pod lehkými peřinami s chladivým povlečením. Od podzimu dále už naopak očekáváte, že se po ulehnutí do postele zahřejete. A pokud nejste fanouškem přetopených ložnic, je právě správný výběr povlečení a jeho materiálu možností, jak toho docílit. Přijít z vyhřáté vany do postele lehnout a přikrýt se dekou, která studí, rozhodně není příjemný pocit.

Mikroplyš vás dokonale zahřeje

Zažívat už ho nemusíte, pokud si pořídíte mikroplyšové povlečení. Mikroplyš se jedním z nejvhodnějších materiálů pro zimní období. Má skvělé termoregulační vlastnosti, okamžitě po ulehnutí do postele vás tak zahřeje. Navíc je hebký, vyrábí se totiž z jemných mikrovláken. Pokud tak hledáte povlečení, které bude velmi příjemné na dotyk, je mikroplyš tou správnou volbou. Už tak na sebe nebudete muset vrstvit dvě a více peřin, o vaše teplo se postará pouze povlečení. Mikroplyšové povlečení má oproti svým konkurentům také praktické výhody. Je nemačkavé, není tedy potřeba jej žehlit. Po vyprání velice rychle schne, snese i sušičku, ale ta často není ani zapotřebí. Mikroplyš také nepouští chlupy, netvoří žmolky, a i po několika vypráních vypadá stále stejně. Barvy na něm neblednou a zachovává si svůj původní tvar i velikost. Efekt teplého lože můžete ještě umocnit prostěradlem ze stejného materiálu. Mikroplyšová prostěradla jsou velmi měkká, při dotyku tak nijak nedráždí pokožku. Stejné vlastnosti mají i mikroplyšové deky. Ty mohou sloužit nejen jako přikrývka, například při večerním čtení či sledování televize, ale také jako dekorace na pohovce či přehoz na ložnici v posteli. Nemačkavost, barevná stálost a schopnost velmi dobře zahřát pro ně platí stejně jako pro mikroplyšové povlečení.

Roli při výběru může hrát i barva

Nejen materiál, ale i barva povlečení má vliv na to, jak se při usínání a probouzení cítíte. Představte si, že uleháte do povlečení v hnědooranžové barevné kombinaci a porovnejte tuto představu s usínáním ve světle modrém povlečení. Kterou z těchto variant byste si zvolili, když za okny fouká vítr a padají dešťové kapky? Pro zimní měsíce se jednoznačně hodí teplejší barvy, jako jsou hnědá, žlutá, červená či oranžová. Barvy v ložnici mají obecně velký význam, červená například evokuje oheň, teplo a chtíč, hnědá pomáhá se soustředěním, takže je otázka, v jakém množství ji chcete zakomponovat do své ložnice. Modrá a zelená jsou naopak chladnější barvy, které, zejména zimomřivým jedincům, v zimě příliš vyhovovat nemusí. Nejdůležitější však je váš osobní pocit. Povlečení, do kterého každý večer uleháte, se vám musí líbit. A když ve vás z nějakého záhadného důvodu probouzí modrá barva pocity tepla, bude pro vás rozhodně vhodnější než jakákoliv jiná, obecně považována za barvu teplou.

Mikroplyš, nebo mikroflanel?

Možná už jste se setkali s názvem mikroflanel s popisem podobných vlastností, které patří právě mikroplyši. Skutečně to není mýlka, mikroflanel nemá s klasickým (bavlněným či vlněným) flanelem moc společného. Naopak, mikroplyši se výrazně podobná. Také jde o umělý materiál, vyráběný z jemných vláken. Ta jsou však oproti mikroplyši ještě jemnější a hustší, proto je mikroflanelové povlečení ještě hebčí a příjemnější na omak. Ostatní vlastnosti má s mikroplyšovým povlečením shodné.

Publikováno: 02. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam