Jak začít s 3D tiskem? Vše potřebné seženete od Sharplayers

Jak začít s 3D tiskem? Vše potřebné seženete od Sharplayers

Žijeme v době nevídaného technického pokroku. Technologie, které byly ještě nedávno hudbou budoucnosti, se nyní považují za naprosto běžné věci. Nejinak je tomu s 3D tiskárnami – fenoménem, jenž už dávno není onou „předraženou hračkou pro ajťáky“, ale poměrně častým členem docela normálních domácností. Nejlevnější modely jsou k mání v cenové relaci pod deset tisíc korun, což z nich činí velmi dostupnou záležitost. Ale jak s 3D tiskem začít, pokud jste jím doposud nepolíbení? Společně s odborníky z e-shopu Sharplayers.cz jsme pro vás přichystali stručný návod.

Výběr 3D tiskárny a příslušenství

Bez 3D tiskárny to nepůjde. První krok spočívá v hledání vhodného zařízení, na kterém budete vytvářet dechberoucí projekty. Jak na to? Smiřte se s tím, že navzdory svým skvělým vlastnostem, jsou schopnosti 3D tiskáren omezené. Cenově dostupnější, a proto vhodné i pro začátečníky, jsou FDM 3D tiskárny. Ty nejlevnější jsou dobrou volbou pro domácí hokusy-pokusy, dražší modely obstojí i na pracovišti. Pokud máte namířeno k cenovému dnu, ale na druhou stranu potřebujete mašinku, která toho zvládne poměrně dost, zvažte pořízení kompaktní 3D tiskárny Blocks Zero. Vyznačuje se vynikajícím poměrem ceny a výkonu – a navíc i originálním designovým zpracováním. Má podobu jednoduché stavebnice a představuje rozumnou volbu pro každého, kdo se chce naučit pracovat s 3D tiskárnou a dobře se u toho pobavit. Pokud si s výběrem 3D tiskárny nevíte rady a nechcete při něm šlápnout vedle, nechte si poradit přímo od Sharplayers. Prodejce nabízí široké spektrum zařízení i náhradní díly pro 3D tiskárny. Samotnou 3D tiskárnou nákupy nekončí. Abyste se mohli začít oddávat trojrozměrnému tisku, budete potřebovat materiály a příslušenství pro 3D tiskárny. Vše potřebné samozřejmě najdete na Sharplayers.cz.

Vytvoření 3D modelu a slicování

Jakmile 3D tiskárnu sestavíte, můžete se pustit do práce. Trojrozměrný model (tzn. objekt, který budete tisknout) si vytvoříte sami v některém z k tomu určených programů (např. Fusion 360, Blender, SketchUp, SolidWorks, OnShape…), anebo si stáhnete podklady z některé volně přístupné databáze (např Thinkverse, PinShape…). 3D model následně převedete do jazyka, kterému rozumí tiskárna. Jedná se o tzv. slicování neboli „slicing“. Použít můžete programy jako Cura nebo Slic3r. A pak už jen zadáte příkaz k tisku a pozorujete, jak se 3D tiskárna činí. Jakmile bude hotovo, můžete výrobek dále upravit tak, aby odpovídal vašim představám.

Publikováno: 09. 12. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam