Jak zařídit podkrovní pokoj

Ať už jste romantikem, který hledá pokojíček jako z pohádky, nebo nemáte rádi uniformitu, ale chcete bydlet v pokoji, který je jedinečným originálem, odpovědí na vaše touhy může být podkrovní pokoj. Ale od nápadu vyklidit půdu až po první noc v novotou vonící místnosti není cesta vždy jednoduchá. Ne každá půda či dosud nevyužívané podkrovní prostory se hodí jako obytné, případně by náklady na proměnu mohly být příliš vysoké. Proto je dobré si vše důkladně promyslet.

Co byste měli vědět, než začnete

Také pro přestavbu podkroví na obytné místnosti platí určitá pravidla, která je nutné dodržet. Promyslete si, jak prostory co nejlépe využít, jak začlenit původní dřevěné trámy do nového interiéru a jak do podkroví přivést dostatek světla.

Světlá výška podkroví

Jednou z věcí, na které byste při zařizování podkroví měli myslet, je tzv. světlá výška. To je vlastně prakticky využitelná výška, jejíž minimální parametry stanovují stavební předpisy. Zatímco pro běžné obytné místnosti v bytech je světlá výška 260 cm, u rodinných a rekreačních domů 250 cm, tak pro podkroví platí nižší požadavek, a to 230 cm.

Světlá výška musí být dodržena minimálně na polovině podlahové plochy podkroví. Ale to je skutečně jen minimum. Většina lidí preferuje spíše více volného prostoru než místnosti s nízkými stropy, kde mají pocit tísně. Ale opačný extrém také není dobře, protože příliš vysoké stropy znamenají vysoké náklady na vytápění. To platí dvojnásob, pokud neinvestujete to důkladné tepelné izolace střechy. Pravidla platí i pro místa, kde je střecha zkosená. Nejnižší světlá výška v takovém místě je 110 cm.

Okna

Ne každé podkroví má arkýř či štít s klasickým oknem. Řešením jsou střešní okna, ale při výběru místa, kam je umístíte, předem promyslete, jak bude vypadat rozmístění nábytku pod oknem. Ne každý chce mít střešní okno přímo nad postelí. Aby byl v podkrovním pokoji dostatek světla, prosklená plocha by měla zabírat minimálně desetinu podlahové plochy. Je-li tedy plocha místnosti 30 m2, celková plocha oken by měla být alespoň 3 m2. Musíte větrat, takže i u střešních oken je třeba míst snadno dostupné ovládání.

Pokud naopak budete mít podkroví okny dobře osvětlené, nezapomeňte, zejména v případě ložnice, na důkladné zatemnění. Zatemňovací (či blackout) závěsy si můžete pořídit jak na klasická okna, tak nechat ušít na míru. Nezapomeňte ale, že pod střechou se může prášit a závěsy je třeba správně udržovat a prát.

Další variantou jsou třeba předokenní žaluzie, které ochrání nejen před sluncem, ale také přílišným horkem během léta. Levnější variantou jsou žaluzie mechanické interiérové. Vyplatí se také investice do automatického otvírání/zavírání okna, případně také do čidel, která okna sama zavřou v případě deště.

Izolace

Jak jsme již zmínili, správná izolace je zásadní pro tepelný komfort bydlení v podkroví nejen v zimě, ale i v létě, ale nejen pro něj. Neměli byste zapomenout ani omezení průniku hluku z podkroví do spodních částí domu pomocí protihlukové kročejové izolace. Zejména plánujete-li v podkroví dětský pokoj, je to investice více než žádoucí.

Promyslete si to

Než začnete s přestavbou a výběrem nábytku, důkladně si všechno změřte a promyslete. Oříškem může být třeba stěhování nábytku na míru, který nelze rozebrat po úzkém schodišti, nebo použití sériového nábytku v atypickém prostoru.

I když se investice do bytového architekta může zdát mnohým zbytečná, zkušený člověk vám může ušetřit spoustu peněz, protože prostor dokáže využít skutečně do posledního centimetru, a to často způsobem, který by vás napadl jen těžko. Navíc vám poradí i s dispozicí podkrovních prostor tak, aby návrh podkroví maximálně jeho budoucímu účelu. Pokud je to jen trochu možné preferujte větší místnosti, které i s nižšími stropy budou působit vzdušněji než malý podkrovní pokoj plný nábytku.

Barvy v podkroví

Při zařizování podkroví hraje velmi důležitou roli také barevnost. Čím světlejší tóny výmalby, tím lépe. Ideální je bílá, nebo barvy, které podkrovní místnost opticky zvětší a zesvětlí, například šedá, béžová, světlé pastelové odstíny.

Navíc je v řadě podkrovních místností přiznaná trámová konstrukce ze dřeva, která v kombinaci se světlou výmalbou ještě více vynikne. Naopak tmavé stěny i velké tmavé kusy nábytku prostor opticky zmenší. Ve světlejších tónech by měla být také většina bytového textilu a podlaha, ať už se jedná o dřevo, korek, vinyl, dlažbu, nebo koberec. Pokud máte třeba oblíbenou sytou barvu, nemusíte se jí ani v podkroví vzdát, ale vždy se umísťuje na kolmé stěny, nikdy na šikmé plochy. Měla by ale být doplňkem, ne dominantou.

Osvětlení

Kromě dostatku přirozeného světla díky oknům musíte podkroví také vhodně osvětlit. Výhodou velkých místností s vysokými stropy je, že do nich jako centrální světlo můžete zavěsit i poměrně rozměrný lustr, klidně i v kontrastním stylu.

Můžete samozřejmě osvětlení také zabudovat do podhledů, ale nezapomeňte v takovém případě dodržet světlou výšku. Na podhledy potřebujete alespoň dalších 30 cm výšky. Další alternativou jsou různé reflektory na lištách, stojací a stolní lampy, ale i led pásy a panely, které osvítí i temnější zákoutí a pracovní plochy.

Správný výběr nábytku

Standardní nábytek se do podkroví ne vždy vejde, ale i v běžných obchodech s nábytkem najdete vhodné kousky. Vždy ale přemýšlejte o tom, jak se daný kus nábytku používá a zda bude na vybraném místě dostatek prostoru třeba pro otvírání skříní a skříněk, nebo pro posunutí židle při vstávání.

U šatních skříní jsou dobrou volbou posuvné dveře, které nejsou při otevírání šikmými stropy nijak omezovány. Pro většinu podkrovních místností platí, že mají atypické rozměry, řadu výklenků a dalších nepravidelností. Proto je dobrou volbou výroba nábytku na míru přesně podle rozměrů dané místnosti.

Výborné úložné prostory například mohou vzniknout na vestavěném patře, nebo naopak v pódiu pod postelí, je-li prostor dostatečně vysoký. Základem je při výběru nábytku umírněnost a spíše méně než více. Jinak byste měli místo příjemného podkrovního bydlení půdní vetešnictví.

Dětský pokoj v podkroví

Podkrovní dětský pokojíček je snem mnoha dětí, ale i jejich rodičů. Aby vzniklo správné dětské „doupě“, je dobré využít prostory i méně obvykle. Jsou-li v podkroví trámy, skvěle se na ně může zavěsit třeba houpací síť. Dá se využít i strop, například pro závěsné regály, nebo jiné úložné prvky.

Děti si mohou klidně hrát na zemi, ale ta by měla být dostatečně hřejivá, například díky podlahovému topení, nebo kvalitnímu výběru podlahové krytiny a izolace pod ní. Množství dětských věcí je v podstatě nekonečné. Proto si při objednání polic na míru využijte celou výšku místnosti. Na trámy i háčky na šikmých stěnách se dají zavěsit jak dekorace, tak i třeba LED kabely nebo pásky s osvětlením.

Dokonce i v podkroví můžete mít pro děti palandy, ale jen v případě, že je strop dostatečně vysoko. Psací stůl se zase hodí dobře na místo pod šikmou stěnou, protože v sedě je potřeba nad hlavou méně prostoru. Nezapomeňte ani na dobré lampy jak na stůl, tak u postele, aby si dítě mohlo číst. Jsou-li v podkroví dvě či více dětí, nemusí mít každé svůj vlastní pokoj, ale určitě by mělo mít každé svůj kout a zázemí, oddělené třeba závěsy, nebo posuvnou stěnou, i když plocha na hraní bude společná.

Studentský pokoj

Jak dítě roste, jeho nároky se mění. Ve studentském pokoji už by neměl být jen obvyklý základ, tedy postel, stůl a úložné prostory, ale také prostor pro techniku, ať už jde o počítač, audio či video systém, případně herní konzoli.

Studenti už potřebují více soukromí a před společným pokojem dají určitě přednost menšímu prostoru, který ale bude jen jejich. Je-li postel umístěna pod šikmou stěnou, tak dávejte pozor, aby bylo nad hlavou dost místa a aby se uživatel necítil při usínání stísněně.

Studenti také uvítají možnost pozvat si kamarády, takže když zbyde místo na pohovku, nebo aspoň sedací vaky pro návštěvy, určitě to uvítají. Alternativou jsou závěsná křesla, nebo velké polštáře na zemi. Určitě se jim bude líbit i lavička s úložným prostorem v arkýři.

Obývák v podkroví

V podkroví může být klidně i obývací pokoj, nejčastěji ve střední části s nejvyšším stropem. I u něj platí, že méně je více a s nábytkem by se to nemělo přehánět. Ideální jsou vestavěné knihovny a další nábytek na míru. Trámy jsou zase skvělým místem pro květiny a dekorace, případně i pro zavěšení závěsů, které mohou v případě potřeby prostor rozdělit na několik menších ploch.

Podkrovní ložnice

Spát pod střechou, na kterou padá déšť, je lepší než všechny prášky na spaní. Ale chcete-li ji postavit přímo pod střešní okno, zajistěte si dokonalé zatemnění. Pro příjemný spánek je vždy třeba dostatečné místo nad hlavou, abyste se po probuzení hned neudělali bouli a také abyste se necítili stísněně. Dobrou volbou je postel na míru s dostatkem úložných prostor, na míru můžete mít o poličky, které dokonale využijí i nízké partie ložnice. Vhodné jsou také skříně na míru s posuvnými dveřmi. Je-li ložnice malá, zrcadlové dveře na skříni místnost opticky zvětší. Chcete-li se inspirovat, přečtěte si i článek, jak zařídit malou ložnici.

Kuchyně se do podkroví vejde taky

I když je to méně obvyklé, v podkroví mohou být i kuchyně. Důležité je mít kvalitní digestoř a kuchyňskou linku vyrobenou přesně podle rozměrů kuchyně. Na míru vyrobený nábytek pomůže lépe využít i šikmé stěny. Stejně jako u jiných místností jsou preferované barvy světlé.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam