Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Zbavte váš vůz filtru pevných částic

Stali jste se hrdým majitelem vozu se silným naftovým motorem, ale po pár stech ujetých kilometrech jste začali pociťovat, že motoru schází dech? Máte-li pocit, že vozu ubylo výkonu, neznamená to, že je něco v nepořádku. Nové vozy s dieselovým motorem jsou již několik let vybavovány součástkou zvanou filtr pevných částic. Většina ekologů si filtr nemůže vynachválit. Jeho funkcí je totiž zachycování zplodin z výfukových plynů, což je kámen úrazu všech dieselových automobilů. Ty se zejména v minulosti vyznačovaly značným množstvím zplodin, kterými obtěžovaly své okolí.

Využití filtru pevných částic je kontraproduktivní

Mohlo by se zdát, že je filtr pevných částic záchranou pro životní prostředí, ale pravda tak růžová není. Přestože je záměr konstruktérů chválihodný, v praxi je filtr přítěží nejen pro přírodu, ale také pro peněženky řidičů. Již po pár stech kilometrech v převážně městském provozu se filtr zanese, což způsobí snížení výkonu motoru. Chcete-li auto dostat do stejných otáček, musíte přišlápnout plyn. A zde se také potýkáme s prvním problémem – zvýšená spotřeba paliva. Auto, které „žere“ více, není dobré nejen pro přírodu, ale i naše kapsy. Aby se filtr očistil, je třeba dodržet rychlost nad osmdesát kilometrů v hodině a to po dobu nejméně půl hodiny. Alespoň tak praví servisní technik.

Filtr musí pryč

Vyčistit filtr pevných částic v běžných městských podmínkách bude trvat několik desítek kilometrů. Často regenerovaný filtr má navíc tendenci nadobro vypovědět službu. A vám nezbude, než si koupit nový. Filtry pro dražší vozidla vyjdou i na několik desítek tisíc korun, což není levná záležitost. Řešení je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát – vypnutí či odstranění filtru pevných částic. Nechte si filtr odstranit a přeprogramovat řídící jednotku tak, aby o někdejší přítomnosti filtru neměla ani ponětí. Sníží se vám spotřeba a navíc se nebudete vystavovat riziku, že budete nuceni koupit nový filtr. Váš vůz bude splňovat emisní limity i přes absenci filtru pevných částic.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *