Jakou potřebují pneumatiky péči?

Jakou potřebují pneumatiky péči?

O pneumatiky na svém autě projevíme zájem většinou jen pokud je potřeba je vyměnit nebo máme defekt. Přesto dokáže správná péče o ně prodloužit jejich životnost.

Zimní a letní

Zpravidla dvakrát ročně řešíme přezutí, na jaře na letní a na podzim na zimní variantu. Tu sadu pneumatik, kterou zrovna nepoužíváme, pak uskladníme kde se dá. To ale může být chyba, protože kvalitu i životnost pneumatik ovlivňuje i to, kde jsou uložené. Žádný zákon nebo nařízení nestanoví, jaká je životnost pneumatik, záleží totiž na mnoha faktorech. Je proto možné používat i použité alu disky a pneumatiky, pokud jsou ve vhodném stavu. Starší, ale dobře uskladněné gumy mohou být v lepším stavu než úplně nové, ale špatně skladované. Na každé gumě je datum výroby, což je však jen informativní číslo. Pokud vás čeká výběr pneumatik, zajímejte se i o to, jak byly skladované, ne jen o to, jak jsou staré. Tam, kde mají gumy naházené jednu přes druhou, raději nic nekupujte a vybírejte u prodejců, kteří se o pneumatiky starat umí.

Schovat pod střechu

Správné uskladnění musíme řešit i v případě, že máme dvě sady pneumatik a jednu vždy nepoužíváme. Dát je na dvůr pod plachtu rozhodně není úplně ideální, stejně jako je nechat někde pohozené tak, jak jsme je sundali z auta. Měli bychom je umýt a nechat uschnout, poté je vyrovnat na místo, které je chráněné před sluncem a deštěm, je dobře větrané a má stabilní teplotu. Výhodu mají majitelé garáže, kde jsou většinou vhodné podmínky pro uskladnění a péči o pneumatiky. V paneláku pak může dobře posloužit sklep. Nevhodné je nechávat gumy venku, na mrazu nebo naopak pod přímým sluncem, což zkracuje jejich životnost a použitelnost.

I když víme, že máme pneumatiky ve skvělém stavu, zaslouží si kontrolu častěji než jen při přezutí. Zběžným pohledem před jízdou zkontrolujeme jejich stav, ověřit alespoň jednou za čas je dobré i tlak v pneumatikách a hloubku dezénu.

Publikováno: 23. 02. 2021

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam