Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Jakou zvolit velikost a poměr stran u fotografie pro tisk

Obvyklá a přitom mylná představa o tisku fotografií je, že můžete vytisknout jakýkoliv obrázek v jakékoliv velikosti a vše, co se objeví na snímku na obrazovce, uvidíte také na vytištěné fotografii. Jinými slovy, z obrázku nebude nic oříznuto. Bohužel to tak není vždy – ale existuje řešení. Stačí pochopit základy poměrů stran a jejich souvislost s rozměry tisku.

Jak zjistit poměr stran fotografií

Jako první krok před samotným tiskem digitálních fotek si zjistěte jejich formát, respektive jejich poměr stran. Poměr stran obrázku je poměr jeho šířky a výšky. Údaje o šířce a výšce najdete u vlastností fotografie (bývá uveden pod označením Velikost). Rozměry fotografie jsou udávány v pixelech, v pořadí šířka x výška.

Výpočet poměru stran obrázku

Poměr stran zjistíte v nastavení svého zařízení nebo můžete postupovat podle následujícího návodu.

1. Zjistěte velikost fotografie v pixelech. Na PC ve Windows kliknete na pravé tlačítko myši a zvolíte Vlastnosti, kde najdete velikost obrázku v pixelech.

Na Macu je postup podobný. Pomocí pravého tlačítka myši otevřete nabídku, z níž vyberete Informace a následně zvolíte Více informací.

2. Vypočítejte vztah mezi šířkou a výškou.

Příklad:

– obrázky s rozměry 1 600 x 900 pixelů mají poměr stran 16 : 9.

– obrázky s rozměry 1 600 x 1 600 pixelů mají poměr stran 1: 1.

Tento postup můžete použít u všech druhů fotografií.

Focení na 16 : 9 nebo 4 : 3?

Na řadě fotoaparátů (včetně mobilů) je dnes možné měnit poměr stran snímků. Pokud fotky netisknete, nemusíte se poměrem stran zabývat. V případě, že chcete fotografie vytisknout, měli byste si rozmyslet, jaký rozměr snímku budete chtít zhotovit. Kromě rozměrů klasických fotografií, na které jsme zvyklí z fotolabu, můžeme chtít tisknout i na větší rozměry, pokud si např. chceme z fotky udělat plakát či ji zarámovat (více o rozměrech a formátech papírů).

Při zachování původního formátu bude fotografie vytištěna přesně tak, jak jste ji nafotili. Ale nemusí se vám vejít do alba nebo může být kratší z důvodu formátu, který máte nastavený ve svém telefonu nebo fotoaparátu.

Pokud si vyberete formát fotografie, který neodpovídá poměru stran původního obrázku, musíte počítat s ořezem. Oříznutí obrázku znamená, že některá část fotografie je mimo oblast tisku a nebude vytištěna.

Pojďme si nyní výhody a nevýhody jednotlivých nastavení představit.

Nastavení 3 : 2

Tento poměr je typický u fotek z digitálních zrcadlovek a toto nastavení také nejlépe odpovídá klasickému rozměru fotky 10 x 15 cm. Vše, co vyfotíte, bude i na fotografii. Dále se hodí pro formáty fotografií 15 x 21, 15 x 23, 20 × 30, 30 × 45, 40 × 60 cm.

Nastavení 4 : 3

Často se používá u mobilních telefonů i kompaktních fotoaparátů a zhruba odpovídá rozměrům fotografií 9 x 13 a 13 x 18 cm. Pro tisk to není ideální volba, ale je lepší než 16 : 9.

U všech jiných poměrů stran fotografií, např. 16 : 9 (ten bývá u některých mobilních telefonů nastaven z výroby), 1 : 1 ad. je potřeba si rozmyslet, zda se budou při tisku ořezávat (a nebude vidět celá fotografie) nebo zda bude vidět celá fotografie, ale s bílými proužky po stranách.

Nastavení 16 : 9

Jde o nejlepší nastavení pro mobily, ale nejhorší pro tisk fotek. Pokud budete chtít formát 10 x 15 cm, při zobrazení snímku na celý papír budou chybět kraje.

Nastavení 1 : 1

Čtvercový formát 1 : 1 je typický pro některé středoformátové fotoaparáty. Je ideální pro sociální sítě, jako jsou Instagram a Facebook.

Při tisku ale budete mít fotky buď kratší (při formátu 10 x 15 cm to bude 10 x 10 cm) nebo vzniknou bílé pruhy po stranách.

Rozměry obrázku si můžete upravit sami v některém z fotoeditorů (Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio) pomocí funkce aspect ratio, kde lze zvolit konečný poměr stran podle požadovaného formátu tisku a podle něj fotografii ještě před vytištěním oříznout.

Oříznutí můžete také provést přímo v zařízení, kterým snímky pořizujete. K tomu je určena funkce Přizpůsobit fotky / Oříznout fotky, případně Ořez / Bílé okraje nebo Přesunout a Zvětšit/Zmenšit.

Chcete-li dosáhnout přesného poměru stran 3 : 2, musíte upravit fotky ještě před odesláním do fotolabu.

V současnosti je také oblíbeným formátem panorama. U panoramat se nejčastěji používá poměr 1 : 3 (odpovídá velikosti obrázků 20 × 60, 40 × 120, 50 × 150 cm ap.), ale také 1 : 2 (formáty fotografií 40 × 80, 60 × 120, 100 × 200 cm atd.).

Jak změnit velikost fotky

Rozměry fotografie můžete zmenšit nebo zvětšit a přitom zachovat stejný poměr stran. Například poměr stran 16 x 20 cm je možné upravit na 4 x 5 cm (nebo naopak). Při zvětšení z poměru 4 x 5 cm na 16 x 20 cm nebude nic oříznuto. Budete mít přesný poměr stran – půjde jen o větší tisk.

Zvětšování a zmenšování fotek na počítači a v mobilech

Na následujících řádcích vám představíme různé možnosti, jak změnit velikost obrázku v cm i dalších jednotkách na jednotlivých zařízeních.

Mobilní telefony

Android

Můžete použít např. aplikaci Photo & Picture Resizer. Je zdarma a umožňuje změnit rozměry fotky i rozlišení podle požadovaných preferencí nebo využít přednastavených možností.

iPhone

Na iOS můžete pomocí aplikace Fotoaparát (případně jiných aplikací třetích stran) změnit velikost fotografie v pixelech, centimetrech, milimetrech a palcích.

Zvětšování a zmenšování velikosti obrázku na PC

Změna formátu fotografií se provádí ve Windows pomocí Malování (najdete ho v nabídce Start u Příslušenství Windows. Po otevření obrázku v Malování vyberete v nabídce nástrojů možnost Změnit velikost. Následně můžete měnit velikost obrázku v pixelech nebo v procentech. Malování nenabízí možnost zadat rozměry v centimetrech, milimetrech ani v palcích.

Změna velikosti fotek na Macu

Změna formátu se provádí pomocí aplikace Náhled, kde vyberete z horní nabídky nástrojů možnost Upravit velikost. Následně můžete změnit velikost v pixelech, bodech, palcích, centimetrech i milimetrech. Lze měnit i rozlišení obrázku.

 Adobe Photoshop (pro Windows i macOS)

Photoshop je považován za jeden z nejlepších programů na upravování fotek a většinou se používá na složitější úlohy než jen změnu velikosti obrázku.

V horní liště vyberete tlačítko Obraz. Následně v nabídce nástrojů zvolíte Velikost obrazu. Otevře se okno, ve kterém můžete nastavit rozměry v pixelech, centimetrech a dalších jednotkách i rozlišení fotky.

Tisk obrázků

Fotografie se zpravidla tisknou na fotopapíry nebo speciální papíry pro digitální tisk a větší formáty i na plátno. Většina minilabů a fotosběren disponuje pevně danými rozměry papírů (nejčastěji 3 : 2), což je výhodné pro fotky ze zrcadlovek, ale méně už pro fotografie z mobilů a kompaktních fotoaparátů.

Fotky si můžete vytisknout i na domácí inkoustové tiskárně, i když náplně do ní jsou dražší a neumožňuje tisk velkých formátů (pro lepší orientaci je vhodné si prostudovat, jaké existují druhy tiskáren a k čemu slouží).

Rozlišení pro tisk

V souvislosti s rozlišením fotografií se často setkáte také se zkratkou DPI (dots per inch), která udává počet bodů na palec.

Snímač umístěný ve fotoaparátu udává hodnotu pixelů a může mít různé rozlišení. Rozlišení snímače je jedním ze základních parametrů, na základě kterého můžete posoudit kvalitu snímků. Pokud máte například fotoaparát disponující snímačem se 7 milióny pixely, získáte tím fotografii s rozlišením 7 milionů pixelů.

Ideální rozlišení fotek pro tisk je 300 DPI. Tzn. 300 bodů na palec, tedy 118 bodů na cm. Takové fotografie budou plné detailů a ostré. Domácí inkoustové tiskárny mají obvykle rozlišení právě 300 DPI. Tiskárny Epson dokonce pracují s rozlišením 360 DPI.

Většina fotolabů, které využívají pro tisk digitální technologii, si ale vystačí s nižším rozlišením než 300 DPI (150 až 300 DPI) a fotografie jsou i při nižším rozlišení stále kvalitní.

Naproti tomu při klasickém ofsetovém tisku pomocí osvitové jednotky by při 240 DPI byly sice snímky stále ještě kvalitní a ostré, ale už při 180 DPI byste viděli kostičkování a obrázky by ostré nebyly.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *