Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Dovolená a cestování

Je Srí Lanka skutečným rájem na zemi?

Milujete exotiku a přemýšlíte o místě, které by učinilo zadost vašim cestovatelským touhám? Máme pro vás tip. Co takhle dovolená ve Srílanské demokratické socialistické republice? Ještě jste o ni neslyšeli? Ale o Srí Lance, jak zní její neoficiální název, určitě ano. Ostrovní stát, který se nachází v jihovýchodní Asii na ostrově Celjon (což byl do roku 1972 oficiální název státu), leží v bezprostřední blízkosti Indie, od které ho dělí úžina Palk. A protože se o Srí Lance často hovoří jako o „ráji na zemi“, určitě nepohrdnete krátkou virtuální exkurzí. Zajímají vás důvody, proč byste ji měli zařadit na seznam míst, která v budoucnu musíte navštívit?

Dokonalé pláže a tropická vedra

Také si čas od času umístíte na tapetu svého počítače snad až kýčovitý výjev s palmou, křišťálově čistou lagunou a sněhobílým pískem? V tom případě jste již jednu z tváří ostrova poznali. Srí Lanka nabízí spoustu luxusně vyhlížejících pláží, na kterých můžete relaxovat od východu do západu Slunce.

Místo, odkud pochází cejlonský čaj

Mezi nejoblíbenější plážové destinace patří Trincomalee a Galle, ale za pozornost stojí i liduprázdné pláže v okolí městeček Unawatuna a Hikkaduwa. Je však třeba počítat s tropickými podmínkami. Tedy všudypřítomným horkem a vlhkostí, před kterými se můžete alespoň do jisté míry schovat v centrální části ostrova. Právě zde se do výšky cca 2500 metrů tyčí horské masivy a na kopcovitých svazích rostou stromky a keříky, které jsou pro Srí Lanku typické. Už jste někdy ochutnali cejlonský čaj? Pochází právě odtud a sběr čajových lístků zde probíhá takřka nepřetržitě.

Cejlonský čaj

Místní pouchoutky jsou vynikající, ale pálivé

Během pobytu na Srí Lance přijdete do styku i s dalšími pochoutkami. Mezi místní dobroty patří kiri peni (tvaroh se sirupem nebo medem), wattalppam (mléčný pudink s karamelovou příchutí) či rotty (omeleta s rozličnými náplněmi). Jídlo je zde velmi levné a chutné, ale pravá cejlonská kuchyně je poměrně pálivá a budete si na ni muset zvyknout.

Architektonické svkosty, které jinde neuvidíte

Až se nabažíte gurmánských zážitků, nic vám nebude bránit v objevování dalších krás ostrova. Je plný starověkých památek jako jsou ruiny starověkého kláštera Mahavihara, unikátní Pevnost v oblacích též známá i jako Lví skála a neměli byste zapomenout ani na proslulé palácové a chrámové město Polonnaruwa, ve kterém se nachází svatyně Gal Vihara. V ní je do skály vytesaná socha Buddhy.

Sri Lanka

Srí Lanka je místo, kde se snoubí přírodní krásy, prastaré artefakty a osobitá kultura, která vás doslova pohltí. Místní obyvatelé jsou velmi přívětiví a překvapí vás i nízké ceny. Na návštěvu neobyčejného ostrova jen tak nezapomenete a atmosféru, která na něm panuje, si budete užívat ještě velmi dlouho poté, co z jihovýchodní Asie přiletíte zpátky domů. A jak zní odpověď na otázku, zda je Srí Lanka skutečným rájem na zemi? Pro většinu lidí, kteří ji navštívili, ano…

Foto: sxc.hu, srilanka-travel.cz