Je Srí Lanka skutečným rájem na zemi?

Je Srí Lanka skutečným rájem na zemi?

Milujete exotiku a přemýšlíte o místě, které by učinilo zadost vašim cestovatelským touhám? Máme pro vás tip. Co takhle dovolená ve Srílanské demokratické socialistické republice? Ještě jste o ni neslyšeli? Ale o Srí Lance, jak zní její neoficiální název, určitě ano. Ostrovní stát, který se nachází v jihovýchodní Asii na ostrově Celjon (což byl do roku 1972 oficiální název státu), leží v bezprostřední blízkosti Indie, od které ho dělí úžina Palk. A protože se o Srí Lance často hovoří jako o „ráji na zemi“, určitě nepohrdnete krátkou virtuální exkurzí. Zajímají vás důvody, proč byste ji měli zařadit na seznam míst, která v budoucnu musíte navštívit?

Dokonalé pláže a tropická vedra

Také si čas od času umístíte na tapetu svého počítače snad až kýčovitý výjev s palmou, křišťálově čistou lagunou a sněhobílým pískem? V tom případě jste již jednu z tváří ostrova poznali. Srí Lanka nabízí spoustu luxusně vyhlížejících pláží, na kterých můžete relaxovat od východu do západu Slunce.

Místo, odkud pochází cejlonský čaj

Mezi nejoblíbenější plážové destinace patří Trincomalee a Galle, ale za pozornost stojí i liduprázdné pláže v okolí městeček Unawatuna a Hikkaduwa. Je však třeba počítat s tropickými podmínkami. Tedy všudypřítomným horkem a vlhkostí, před kterými se můžete alespoň do jisté míry schovat v centrální části ostrova. Právě zde se do výšky cca 2500 metrů tyčí horské masivy a na kopcovitých svazích rostou stromky a keříky, které jsou pro Srí Lanku typické. Už jste někdy ochutnali cejlonský čaj? Pochází právě odtud a sběr čajových lístků zde probíhá takřka nepřetržitě. Cejlonský čaj

Místní pouchoutky jsou vynikající, ale pálivé

Během pobytu na Srí Lance přijdete do styku i s dalšími pochoutkami. Mezi místní dobroty patří kiri peni (tvaroh se sirupem nebo medem), wattalppam (mléčný pudink s karamelovou příchutí) či rotty (omeleta s rozličnými náplněmi). Jídlo je zde velmi levné a chutné, ale pravá cejlonská kuchyně je poměrně pálivá a budete si na ni muset zvyknout.

Architektonické svkosty, které jinde neuvidíte

Až se nabažíte gurmánských zážitků, nic vám nebude bránit v objevování dalších krás ostrova. Je plný starověkých památek jako jsou ruiny starověkého kláštera Mahavihara, unikátní Pevnost v oblacích též známá i jako Lví skála a neměli byste zapomenout ani na proslulé palácové a chrámové město Polonnaruwa, ve kterém se nachází svatyně Gal Vihara. V ní je do skály vytesaná socha Buddhy. Sri Lanka Srí Lanka je místo, kde se snoubí přírodní krásy, prastaré artefakty a osobitá kultura, která vás doslova pohltí. Místní obyvatelé jsou velmi přívětiví a překvapí vás i nízké ceny. Na návštěvu neobyčejného ostrova jen tak nezapomenete a atmosféru, která na něm panuje, si budete užívat ještě velmi dlouho poté, co z jihovýchodní Asie přiletíte zpátky domů. A jak zní odpověď na otázku, zda je Srí Lanka skutečným rájem na zemi? Pro většinu lidí, kteří ji navštívili, ano... Foto: sxc.hu, srilanka-travel.cz

Publikováno: 23. 10. 2013

Kategorie: Dovolená a cestování

Autor: Adam

Tagy: Cejlon | cejlonský čaj | sri lanka