Kdo maže, ten jede

Kdo maže, ten jede

Pamatujete si ještě na to, když se vám učitel v autoškole snažil vštěpit do hlavy něco málo o údržbě vozidla? Jistě si vzpomínáte na lekci, ve které došlo na výměnu motorového oleje. I zkušení lektoři často frekvenci výměny zobecnili a učili své svěřence, aby olej měnili každých 15 tisíc kilometrů. Nemějme jim to za zlé, tehdejší vozový park nebyl ani zdaleka tak rozmanitý, jako dnes. Zazněly i teorie, že se výměna oleje řídí dle jeho viskózní třídy, povahou a dalšími vlastnostmi. Skutečnost je však taková, že se počtem najetých kilometrů, ani jinými aspekty nelze řídit. Vzhledem k obrovskému množství jednotlivých typů motorů musíme přihlížet na jejich specifické vlastnosti.

Kdy tedy měnit motorový olej?

Ptáte-li se, kdy je ten správný čas na výměnu oleje, odečtěte z doporučeného kilometrového limitu (jak jej uvádí výrobce vozidla) cca 20 až 30%. Jezdíte-li často v městském provozu a to se studeným motorem, určitě s výměnou oleje zbytečně neotálejte – zbytečně byste zkrátili životnost motoru. V případě, že vaše vozidlo většinu času prostojí v garáži či na parkovišti, nezapomeňte na to, že by doba použitelnosti neměla překročit 1 až 2 roky. Mnoho řidičů nevědomě zaměňuje dobu použitelnosti s dobou skladovatelnosti, která se pohybuje mezi čtyřmi až pěti lety.

Na oleji nešetřete

Předtím, než provedete výměnu oleje, pečlivě zkontrolujte, zda výrobek odpovídá specifikaci výrobce vozidla. Nezáleží na tom, zda automobilka doporučuje motorové oleje Total či Fina, důležitá je výkonnostní třída ACEA a API. Nezapomeňte, že kvalitní přípravky seženete i z pohodlí domova. Kompletní sortiment olejů, maziva a bio oleje nabízí autorizovaný distributor značek TOTAL, FINA a ELF - NovakOIL. Objednat si je můžete na novakoil.cz, kde naleznete i další cenné informace ohledně výměny oleje a jednotlivých mazivech.