Kontaktní čočky - další z geniálních českých vynálezů
Věděli jste o tom, že první kontaktní čočky spatřily světlo světa již v roce 1887? Byly ze skla a s těmi dnešními toho neměly mnoho společného: I přesto však šlo o nevídanou zdravotnickou pomůcku, kterou čekala slibná budoucnost. K lepší centraci čočky na oku napomohlo až vynalezení plexiskla v roce 1933, kterým bylo později sklo nahrazeno. Masové rozšíření však umožnil až vynález hemofilního gelu, který byl základem pro měkké kontaktní čočky, jak je známe dnes. Mimochodem, za zrodem stál tehdejší profesor VŠCHT v Praze, Otto Wichterle a jeho asistent Drahoslav Lim. Možná, že jste v souvislosti se zhoršujícím zrakem začali o kontaktních čočkách uvažovat i vy. Poradíme vám, podle čeho se řídit při jejich výběru!
Které čočky jsou ty pravé?
Zavítali jste do optiky a zjistili jste, že je nabídka kontaktních čoček tak pestrá, až se v ní přestáváte orientovat? Jaký je vůbec rozdíl mezi jednodenními, dvoutýdenními a měsíčními čočkami? Pro koho jsou vhodné torické a pro koho zase bifokální? Zeptejte se prodavače, ten vám rozdíly mezi jednotlivými typy čoček rád vysvětlí. Konkrétní typ vám ale nedoporučí. Na tuto otázku vám odpoví pouze doktor, který vám provede oční vyšetření. Nic, jako univerzální kontaktní čočky neexistuje a vždy si budete muset řídit podle lékařem naměřených hodnot. Jediné, co budete moct ovlivnit, je cena. Jenomže kontaktní čočky nejsou letní pneumatiky – skutečně se na nich vyplácí šetřit?
Šetřit není na místě
Zdaleka nejzdravější a nejkomfortnější řešení představují jednodenní kontaktní čočky. Ty si ráno nasadíte a večer vyhodíte do koše. Nemusíte se o ně nijak zvlášť starat - odpadne vám čištění a namáčení do roztoku. Ve srovnání s dvoutýdenní, měsíční a čtvrtletní variantou jsou jednodenní čočky nejdražší, ale mají ještě jednu podstatnou výhodu. Za den se na nich nestihnou utvořit bílkovinné usazeniny, které mohou způsobit podráždění oka a zánět spojivky. Představují tak ideální řešení pro alergiky. Vedle však nešlápnete ani v případě, vyberete-li si dvoutýdenní variantu. I ta je oproti dlouhodobějším typům čoček hygieničtější a vhodná na neustálé i nárazové nošení.
Tip na závěr: Jestliže chcete na koupi kontaktních čoček ušetřit a přitom neslevit ze svých požadavků na kvalitu, zkuste navštívit internetový obchod Vašečočky.cz, kde naleznete širokou nabídku kontaktních čoček a příslušenství a to za výhodné ceny.
Publikováno: 27. 08. 2012
Kategorie: Zdraví