Kupujete starší dodávku? Víme, na co si dát pozor!

Kupujete starší dodávku? Víme, na co si dát pozor!

Potřebujete vlastní dodávku, ale nemůžete si dovolit pořízení nového vozu? Pokud vám nezbude, než si pořídit pomocníka z druhé ruky, budou se vám hodit následující tipy. Vybrat v dnešní době opravdu zachovalý kousek je úkol hodný mistra. Experti ze společnosti Cebia tvrdí, že stočené kilometry má více než 40 % všech ojetin. Mnohem horší je ovšem „maskování“ bouraných vozů, které jsou následně prezentovány prodejcem jako nebourané. A budete-li mít opravdu velkou smůlu, narazíte na kradenou dodávku, kterou vám pak zabaví PČR… Ale pryč s pesimismem – je reálná šance, že u renomovaného prodejce narazíte i na užitkové vozy ve velmi slušném stavu.

Kontrola dokladů

Proces kontroly vybrané dodávky začněte důkladnou prověrkou dokladů. Porovnejte informace na papíře se skutečností a ověřte si, že k vozidlo není vázán úvěr nebo leasing. V tomto ohledu je mnohem bezpečnější bazar užitkových vozů – garantuje vám, že vozidlo není kradené či zatížené dluhy. Tuto záruku při koupi přes inzerát bohužel nedostanete. Servisní knížku by vám měl prodejce ukázat zcela automaticky. V opačném případě jde o jasnou indicii, že dotyčný „něco“ tají. Nejlepší volbou bývá bazar, který se na prodej dodávek specializuje. U takového prodejce se s problémy setkáte méně často než v autobazarech, kde se užitkové vozy prodávají jen okrajově. citroen-jumpy

Kontrola karoserie, interiéru a podvozku

Závažnější nehody zanechávají na karoserii stopy. Zkontrolujte spáry mezi komponenty a odstíny laku na jednotlivých částech. Prohlédněte si také místa, která podléhají korozi. Prověrkou musí projít také podvozek – především podlaha, výfuk a olejové netěsnosti. Technické potíže prozradí i nerovnoměrně sjeté pneumatiky. Věnujte pozornost i interiéru. Znečištěný vnitřek vozidla svým způsobem prozrazuje, jak se bývalí majitelé o dodávku starali. Ohmataný volant a ošlapané pedály prozrazují, že by údaje na tachometru nemusely sedět.

Testovací jízda

Během testovací jízdy sledujte, zda automobil dobře drží stopu, jak brzdí a jak se chová v zatáčkách. Pokud si s výběrem dodávky nevíte rady, vezměte si s sebou do bazaru na pomoc nezávislého mechanika. Solidní prodejce vám dodávku zapůjčí i na prohlídku do blízkého servisu.

Publikováno: 31. 01. 2016

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: bazar užitkových vozů | prodej dodávek | užitkové vozy