Léčba kloubů kmenovými buňkami

Léčba kloubů kmenovými buňkami

Bezproblémový pohyb pokládáme za naprosto samozřejmý, ale jen do doby, než se objeví první vážnější komplikace. Mezi ty největší patří artróza kloubů, která se v určitém rozsahu objevuje u drtivé většiny (dle statistik kolem 80 %) populace ve věku nad 55 let. Nejnovější vědecké průzkumy však potvrdily, že se mají obávat i mnohem mladší lidé. Prof. Martin Lotz, který se v rámci výzkumu této problematice věnuje, dokonce tvrdí, že se artróza projeví u každého člověka.

Jak léčit artrózu kloubů?

Artróza kloubů vyžaduje komplexní léčbu, ale nemusí nutně skončit operací a implantací umělého kloubu. Poměrně účinná je fyzikální léčba v podobě elektroléčby, vodoléčby a lázeňských procedur. Další možností budiž užívání medikamentů a preparátů, které mají vliv na metabolismus chrupavky. V počáteční fázi je efektivní změna jídelníčku a celkové životosprávy, případně používání speciálních protetických pomůcek.

Aplikace kmenových buněk

Ani výše zmíněnými léčebnými metodami není seznam u konce. Ještě zajímavější je aplikace kmenových buněk (SVF buňky), které se umí proměnit na chybějící chondrocyty (buňky, kterých je při artróze ve tkáni nedostatek). Léčba kloubů kmenovými buňkami je efektivní jen za předpokladu, že je zahájena včas. V současné době mají lékaři dostatek zkušeností, což v roce 2012 potvrdil Dr. Centento v rámci mezinárodní konference Celluar Medicine Society. Pravil, že většinu pacientů zachránil před implantací umělého kloubu. Specialisté, kteří se této alternativní metodě věnují, působí i u nás. Za zmínku stojí MUDr. Ladislav Lukáč, kterého naprostá většina pacientů hodnotí velmi dobře (hodnocení najdete zde). Nejúspěšnější je léčba kloubů kmenovými buňkami při artróze I. a II. stupně. MUDr. Lukáč vždy objektivně posoudí, zda má aplikace kmenových buněk smysl a pokud uzná, že by byla léčba neefektivní, svůj názor pacientovi sdělí. Další informace najdete na www.lecba-kloubu.eu.

Publikováno: 26. 05. 2015

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: léčba kloubů kmenovými buňkami | mudr lukač hodnocení | mudr lukač zkušenosti