Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

LED: Nejpřirozenější a nejúčinnější umělé osvětlení

První Light-Emmiting Diode neboli LED zkonstruoval Nick Holonyak Jr. již v roce 1962, ale opravdový boom technologie zažívá až v posledních letech. Drobný polovodičový světelný zdroj má oproti jiným zdrojům světla celou řadu výhod s nachází tak využití u stále většího množství zařízení. Vstup LED technologií na pole světelných zdrojů tak byl samozřejmý.

Největší výhody LED

LED žárovky mají přibližně 10x větší účinnost než klasické žárovky a zhruba 2 x větší než nejmodernější zářivky. Nepřekonatelnou výhodou je schopnost vyzařování světla v požadované barvě bez nutnosti komplikované kombinace složitých filtrů. Světlo, které toto úsporné osvětlení vydává, je tak mnohem přirozenější a tedy i příjemnější než v případě jiných zdrojů. Tuto vlastnost výrobci hojně využívají u osvětlení s funkcí „stmívání“. LED diody vyzařují světlo stejné barvy i při snížení napájení, kdežto klasické žárovky svítí žlutěji.

Mezi další výhody patří i dobrá odolnost vůči nárazům a extrémně dlouhá životnost.Výrobci udávají až 50.000 hodin. Životnost LED žárovek je několikanásobně vyšší oproti zářivkám nebo dokonce původním vláknovým žárovkám. LED žárovky také svítí na plný výkon ihned po rozsvícení a neobsahují škodlivé látky jako je rtuť.

Není LED jako LED

S masivním nástupem LEDek se však na trh dostalo i značné množství nekvalitních čínských výrobků, které jsou sice o poznání levnější než kvalitní žárovky, ale jejich parametry ani zdaleka neodpovídají těm, které uvádí výrobci. Nepodléhejte proto klamné představě úspory, kterou ve vás mohou vyvolat nekvalitní čínské žárovky a spolehněte se na výrobky od některého z prověřených výrobců. Jedničkou v segmentu výroby LED diod je jihokorejská firma SAMSUNG, jejíž žárovky mají barevnou teplotu 2700K (tzv. ideální teplota bílé) a jsou k mání za velmi příznivou cenu. Údaje, které SAMSUNG uvádí, jsou zcela pravdivé a žárovky plně svítí ihned po zapnutí, jsou úsporné a vydrží v provozu velmi dlouho.