Detektor kovu jako pomocník při hledání pokladů

Detektor kovu jako pomocník při hledání pokladů

Každý z nás by chtěl někdy najít nějaký utajený a starý poklad. Možná byste se divili, kolik vzácných věcí naše země ukrývá. Pokud jste někdy vyzkoušeli hledat kovy v terénu, jistě jste nezapomněli na ten úžasný pocit. Aby se z hledání stala úspěšná mise, je potřeba mít k tomu detektor kovu. Jak ho ale vybírat a v čem se jednotlivé přístroje mohou lišit?

Pozor na to, co vybíráte

Detektor kovu vás může zavést až k vysněnému nálezu, ale nedokáže to úplně každý. Zejména pak levnější a jednodušší přístroje pracují na hodně omezeném principu a nejsou schopné rozeznat od sebe jednotlivé kovy, ani si poradit s náročnějším typem terénu. Ty propracovanější si poradí se složitým a nerovným terénem, vyrovnají se špatnými půdními podmínkami a dokážou hledače upozornit na složení nalezeného kovu. To znamená, že lepší přístroj rozezná, zda pod půdou leží:
  • zlato
  • stříbro
  • hliník
  • měď
Hledač se pak falešně nemusí radovat, že něco našel, když pod půdou leží jen obyčejná ocel nebo železo.

Který typ zvolit

Existují dva typy detektorů – analogový a digitální. Analogové se příliš nehodí pro úplné amatéry, jelikož na nález upozorňují jen za pomocí zvuku a jejich celkový dosah je zcela závislý na stavu a typu půdy. Pokud se v problematice nevyznáte, jen těžko s jeho pomocí najdete to, co hledáte. Práci začátečníkům naopak usnadňují digitální detektory. Kromě toho, že upozorní na nález zvukem, na své obrazovce také vyhodnotí detaily nálezu. Zobrazují grafy, obrázky i konkrétní čísla o nálezu, a podle toho už je mnohem snadnější se orientovat. Takový detektor navíc své tóny mění podle toho, na jaký kov narazil. Přesně tak můžete vědět, co jste našli, ještě dříve, než se podíváte vlastníma očima.

Praktické rady

Ještě, než se pustíte do vybírání konkrétního typu přístroje, zamyslete se nad tím, co přesně se budete snažit hledat – a také kde. Velmi totiž závisí na konkrétním terénu, je rozdíl, zda se vydáte do lesa nebo na louku a podobně. Záleží na samotné půdě i jejím stavu a také na tom, co se pod zemí budete snažit nalézt. Někdo si dá menší cíl a hledá například jen vzácné mince, jiný ale zatouží objevit třeba i zapomenutou válečnou munici. Hledání pokladů je jako droga, zkusíte to?

Publikováno: 29. 06. 2020

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam