Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

Spotřeba výkonných serverů nemusí být tak vysoká, jak tvrdí váš poskytovatel serverhousingových služeb

Ceny energií rok od roku stoupají, což pociťujeme nejen na zvyšujících se nákladech spojených s provozem domácností, ale leckdy i v oborech, ve kterých bychom spojitost s danými trendy nehledali. Využíváte-li, nebo se teprve chystáte využít, serverhousingové služby, i u nich můžete počítat s cenou, na které se výkyvy ceny elektřiny věrně odráží. Provozovatelé datacenter tak mají velmi dobrou výmluvu, na základě které mohou zvyšovat ceny dle libosti. Odkazují na dražší elektřinu a zákazníkům nezbývá, než jim věřit, že nově nastavené sazebníky skutečně korespondují s aktuálním vývojem.

Lze změřit reálná spotřeba serveru?

Elektřina není zadarmo a je logické, že i datacentra musí reagovat na zvýšení ceny. Otázkou však je, zda se za jejich služby zbytečně nepřeplácíme. V drtivé většině případů se musíme spolehnout na „dobré slovo“ provozovatele, který nás odkáže na štítkové hodnoty nebo jím vypracované tabulkové hodnoty reálné spotřeby. Na druhou stranu je každý server unikátní a ani vytížení není po celou dobu provozu stejné. I vás teď možná napadlo, za je vůbec možné změřit skutečnou spotřebu a zbytečně se za serverhousing nepřeplácet. Odpověď vás potěší – naštěstí existují datacentra, která nic netají a měření reálné spotřeby nabízí. Jedním z nich je i Coolhousing.

Coolhousing si o spotřebě nevymýšlí a dává data k dispozici

Společnost Coolousing provozuje datacentrum v Praze na Vinohradské třídě (mimochodem přímo v místě propojovacího uzlu NIX.cz) a již nějakou dobu využívá takzvané inteligentní zásuvky. Ty umí měřit aktuální spotřebu a zaznamenané údaje pak přeposílají na centrální server. Po zpracování se mohou zákazníci kdykoliv kouknout na grafy s denním, týdenním a měsíčním přehledem a zkontrolovat spotřebu serveru. Vzhledem k většímu časovému období je vidět rozložení takzvaných výkonových špiček (momenty, kdy je aktuální spotřeba serveru výrazně vyšší než při běžném vytížení – např. restarty nebo náročné operace), které se v průměrné spotřebě výrazně neprojeví.

Spotřeba serveru pod 40 W? Realita!

Měření reální spotřeby umožňuje datacentru optimální nastavení cen a si mnou ruce. Podle provozovatelů jsou po shlédnutí grafů kolikrát sami překvapeni nízkou spotřebou serverů. Kupříkladu průměrná spotřeba Supermicro serveru s procesorem Intel Xeon E-1220V2 a dvěma SATA disky není vyšší než 39 W. Příjemné překvapení vás však čeká i u výkonnějších serverů.

Nás transparentní jednání, perfektní technické zázemí a velmi příjemné ceny přesvědčily. Pokud nabídka zaujala i vás a zajímají vás aktuální tarify, najdete je na www.coolhousing.net/serverhousing.html. Coolhousing nabízí serverhousing jednotlivých serverů i serverových farem (Tower i Rack farm serverhousing).