Na co se používá kurkuma? Je toho víc než dost!
Pokud se vám název kurkuma jeví poněkud exoticky, tušíte správně. Koření se vyrábí ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého, který pochází z jižní Asie. Světovým producentem je Indie a v praxi se používá k mnoha různým účelům. Uplatnění nenachází pouze v kuchyni, ale také v léčitelství a mimo jiné i jako přírodní barvivo. Rostlina je vysoce ceněna pro své vynikající protizánětlivé a prokazatelné antioxidační účinky.
V současné době se kurkuma dlouhá neboli indický šafrán pěstuje také v Číně a Indonésii. Populární je na celém světě, především pak v jihoamerických zemích a v Karibiku. V Indii, zemi svého původu, se odpradávna používala jako magická ochrana před zlými duchy. Na starý kontinent se dostala mnohem později, ale o to větší oblibě se u Evropanů těší dnes.
Energetická bomba, léčivo i barvivo oděvů buddhistických mnichů
Málokdo tuší, že typické žlutooranžové oděvy buddhistických mnichů bývají barveny právě kurkumou. Jako barvivo se však využívá také v potravinářství – při barvení bezvaječných těstovin, polévek, rýže a dalších potravin. Je nedílnou součástí asijské kuchyně a aby toho nebylo málo, najdete ji také na seznamu složek některých parfémů. Výhodou kurkumy je, že si své léčivé účinky zachovává i v mleté podobě. V indické ajurvédě se používala jako podpora léčby jater, ale v praxi má mnohem širší účinky. Antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky pomáhají při zánětech trávicího traktu (žaludku, tenkého střeva) i při artritidě. Mimo jiné účinně čistí pleť, a proto se z kurkumy vyrábí pleťové masky. Podle některých zdrojů je kurkumin účinný také v boji s rakovinou a nádorovými onemocněními. Kurkuma vedlejší účinky vesměs nemá, ale u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci. Zároveň by se jí (resp. většího množství) měli vyvarovat osoby, které užívají medikamenty na ředění krve.Publikováno: 10. 04. 2017
Kategorie: Zdraví