Domácí ultrazvuková čistička: Pomocník, který se doma v dnešní době rozhodně neztratí

Domácí ultrazvuková čistička: Pomocník, který se doma v dnešní době rozhodně neztratí

Moderní domácnost je mnohdy přehlcená nejrůznějšími spotřebiči – a jen některé z nich nachází reálně využití. Na ostatní se spíše jen práší a v určitý moment putují do krabice na půdu, aby jejich místo připadlo dalším – a pravděpodobně opět nepříliš potřebným pomocníkům. Jenomže to není případ ultrazvukové čističky, která (poněkud paradoxně) v domácnostech zatím tak úplně nezdomácněla. Proč byste si ji měli pořídit i vy?

Ultrazvukem vyčistíte kde co

Protože žijeme v době koronavirové, máme tendenci čistit věci každodenní potřeby mnohem častěji a důkladněji než v době, kdy jsme znali nákazy jen z katastrofických filmů. Jenomže viry – a také bakterie – nás obklopují a pronásledují na každém kroku. S většinou se dá docela dobře vyjít, ovšem některé ke spokojenému životu opravdu nepotřebujeme. Jenomže co když potřebujeme opravdu důkladně vyčistit konkrétní předmět? Právě v takové chvíli bývá k nezaplacení domácí ultrazvuková čistička. Domácí ultrazvuková čistička není efektivní pouze co by likvidátor bakterií a virů – především skvěle poslouží při čištění předmětů, které jsou viditelně znečištěné (a potřebujeme jim vrátit původní lesk). Ultrazvuková čistička je jako stvořená k čištění menších celokovových, plastových i skleněných předmětů. Hravě díky ní vyčistíte šperky, příbory, sluneční i dioptrické brýle, porcelán, hřebeny, štětce, ale také hlavice elektrických strojků, menší části hraček, a dokonce CD či DVD nosiče. Výčet předmětů, kterým lze pomocí ultrazvukového čištění vrátit původní lesk, je mnohem delší. Praktické využití konkrétního přístroje vždy závisí na níže uvedených parametrech.

Na co byste se měli při výběru čističky zaměřit?

V prvé řadě si ujasněte, jak často budete ultrazvukovou čističku využívat. Pro čištění běžných předmětů, které nebude trvat déle než 3-4 hodiny denně, jsou plně dostačující i levnější modely. V případě delšího čištění již budete potřebovat model vyšší třídy, ideálně se svařovanou nerezovou vanou o tloušťce kolem 1,8 mm. Objem vany domácích ultrazvukových čističek se pohybuje od 0,5 do cca 6 litrů. Pro důkladně vyčištění znečištěného předmětu je nutné, aby byl v čisticí kapalině zcela ponořený. Zamyslete se proto nad tím, jak velké předměty budete běžně čistit – a podle toho zvolte velikost. Co se týče dalších funkcí, ultrazvukové čističky jich příliš mnoho nenabízí. Z principu jde o poměrně jednoduché přístroje, které ve vyšších cenových relacích nabízí snad jen ochranu proti přehřátí a chladící ventilátor (zajišťuje rovnoměrný ohřev). Dražší přístroje jsou odolnější, mají větší objem a mimo jiné i delší čistící cykly (levnější modely se vypínají dříve a čištění je nutné opakovat). Z hlediska frekvence jsou univerzální čističky, které pracují na střední frekvenci (35-40 kHz). Čištění velmi zašlých nečistot je vhodné provádět na nízkou frekvenci (20-38 kHz) a šetrné čištění (např šperků) na vysokou frekvenci (45-180 kHz). Obecně platí, že čištění na nižší frekvenci je kvalitnější.

Publikováno: 11. 02. 2022

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam