Nákup z Číny v roce 2021 – doručení do 10 dnů a o 21 % vyšší ceny

Nákup z Číny v roce 2021 – doručení do 10 dnů a o 21 % vyšší ceny

Nákupy z Číny v roce 2021 zdraží. Důvodem je zavedení DPH na všechny zásilky z mimounijních e-shopů, tedy i na ty, jejichž hodnota nepřesahuje limit 22 eur. Příznivci levných čínských e-shopů však nemusí zoufat, jelikož například populární nákupní platformy AliExpress se chystaná změna nedotkne. Cílem zavedení DPH ve výši 21 % na všechny zásilky bez rozdílu je předejít celním a daňovým podvodům. Doposud se totiž daň z přidané hodnoty platí pouze u balíčků nad 22 eur, což svádí k umělému podhodnocování zboží. Změna měla původně platit od 1. ledna 2021, nicméně Evropská komise osvobození levných zásilek od DPH prodloužila až do konce června 2021. Aktuální informace týkající se nákupů z Číny přináší web slevove.cz, který je zaměřen na české i zahraniční e-shopy a výhodné nakupování. Nákupy z Číny se staly oblíbenými zejména díky velmi nízkým cenám a velkému výběru zboží. Není pochyb, že kvůli zavedení DPH i na levné zboží se nákupy z čínských internetových obchodů vyplatí o dost méně. Je pravděpodobné, že mnozí nakoupí raději v českém e-shopu než například na Wish, přestože je Wish bezpečný a ověřený e-shop. Dobrou zprávou je, že oblíbené platformy AliExpress, která spadá pod skupinu Alibaba, se zavedení DPH nijak nedotkne. Česká pošta a AliExpress uzavřely dohodu, na základě níž budou zásilky od DPH i cla osvobozeny. Balíky by mělo být možné sledovat prostřednictvím sledování zásilek České pošty hned poté, co překročí hranice ČR. Levné nákupy z Číny v roce 2021 zdraží. Důvodem je zrušení výjimky, na základě níž se neplatilo DPH u zásilek do 22 eur.

Nákupů z AliExpressu se změna netýká

Díky zmíněné dohodě mezi Českou poštou a AliExpressem se DPH platit nebude, doba doručení zásilek se navíc zkrátí na 10 dní. Zboží bude totiž odesíláno ze skladu v Belgii a nákup tak v podstatě proběhne na území EU. Vzhledem k tomu, že doručení balíku z AliExpressu mnohdy trvá i déle než dva měsíce, je tato novinka velkým přínosem. Pro koncového zákazníka se nic nemění. Během objednávky nebude nutné vyplňovat žádné speciální údaje a proces nákupu proběhne stejně jako doposud. Dohoda začne platit až od roku 2021, nicméně pilotní verze projektu proběhla již 11. listopadu, který je dnem velkých slev na AliExpressu. Česká pošta si během tzv. AliExpress Day dala za cíl doručit desetitisíce zásilek ve zkrácené lhůtě. Balíčky byly odesílány právě přes celní překladiště v Belgii a k zákazníkům se měly dostat již během dvou týdnů od objednání.

Nákupy z Číny – DPH a clo 2021

Nakupovat z Číny bez nutnosti platit DPH je stále možné. U zásilek do 22 eur se zatím žádné poplatky nehradí, změna začne platit až 1. července 2021. Ohledně cla se změny nechystají a i nadále se bude platit pouze u balíků v hodnotě nad 150 eur. Clo a DPH u nákupů z Číny dnes:
  • DPH ani clo se neplatí u zásilek v hodnotě do 22 eur
  • DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 22 eur
  • clo se platí u zásilek nad 150 eur
Clo a DPH u nákupů z Číny od roku 2021:
  • DPH se bude platit u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu
  • clo se bude i nadále platit pouze u zásilek v hodnotě nad 150 eur
Mnohé čínské e-shopy již provozují sklady na území EU, čímž odpadá povinnost platit DPH a clo. Vedle AliExpressu k nim patří například Banggood nebo Gearbest. Lze očekávat, že sklady v Evropě otevřou i další čínští prodejci.

Publikováno: 14. 01. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam