Nebankovní půjčky – existují i solidní?

Nebankovní půjčky – existují i solidní?

Docela často se na různých diskuzích fórech setkáte s názorem, že nebankovní půjčka je něco špatného. V tomto článku si na ně posvítíme, ukážeme si rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou. A pomůžeme Vám rozeznat v nabídce nebankovních půjček tu opravdu solidní. Domníváte se, že Vaše banka Vám půjčí bez velkých problémů, protože tam máte již deset let účet a znají Vás jako své boty? Obávám se, že jste na omylu. Banka Vás po sepsání žádosti zadá do systému a prověří nejen BRKI, ale i NRKI. Co to je za kouzelná slovíčka? Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Jinými slovy, prověří si Vás i v databázi Solus, kam mimo nebankovních úvěrových společností přispívají mimo jiné telefonní operátoři nebo dodavatelé energií. Bance je tedy jedno, zda jste u ní poprvé, nebo posté, zda Vám chodí pravidelně výplata po celých 10 let. Půjčku Vám zamítne, a navíc, bez sdělení důvodu. Pokud se chcete obrátit na nějakou nebankovní společnost, uvědomte si, že existují takové, které chtějí pomoci a takové, které chtějí pomoci jen samy sobě. Jak je poznáte?

Půjčky bez poplatku předem

Solidní nebankovní společnost nebo zprostředkovatel solidních půjček po Vás nebude chtít poplatek předem za sepsání žádosti. Pokud ano, obloukem se mu vyhněte. Pokud má být Vše půjčka v řádu statisíců, obvykle je potřeba ji zaručit nemovitým majetkem. Pokud je tedy poplatek spojen např. s vyhotovením odhadu nemovitosti, je to v pořádku – žádný odhadce neudělá posouzení tržní ceny zdarma.

Úrok u nebankovní půjčky

Úrok u nebankovní půjčky bude s určitostí o něco vyšší než u banky, jen si uvědomte si proč - že banka jde do minimálního rizika, kdežto nebankovní společnost půjčuje i rizikovým klientům, se záznamem v Solusu nebo v bankovním registru. Nese tak větší riziko s případným vymáháním dlužných splátek. Pokud se bude nebankovní společnost holedbat, že její úroky jsou stejné, nebo dokonce nižší, než u banky, zbystřete pozornost. S největší pravděpodobností budou chtít záruku nemovitostí a jejich smlouva bude velmi výhodná v jediném bodě – v úrocích. V odstavcích týkajících se sankcí buďte obezřetní. Bývají zde i taková ustanovení, kdy jim propadá nemovitost při jediném opoždění splátky.

Prostudování smlouvy

Jakékoliv solidní společnost Vám nechá smlouvu k prostudování. Můžete se třeba i s někým poradit a vzít si čas na rozmyšlenou. Pokud bude na Vás někdo vyvíjet nátlak, smlouvu Vám nebude chtít ukázat dříve, než minutu před jejím podpisem, asi bude ve smlouvě něco nekalého, viďte? Existují nebankovní půjčky bez podvodu? Ano, existují, dovolte mi malou rekapitulaci, jak poznáte solidní půjčku: - obchodní zástupce po Vás nechce poplatek za sepsání žádosti - úroky z nebankovní půjčky nejsou přemrštěné, ani podezřele levné - jednají transparentně, smlouvu Vám dají k prostudování - své podmínky, pokud jsou férové, zveřejní i na svých webových stránkách

Publikováno: 21. 04. 2015

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: solidní nebankovní půjčky