Počítač, nebo herní konzole? Hráčům mají co nabídnout obě platformy

Počítač, nebo herní konzole? Hráčům mají co nabídnout obě platformy

Na globálním trhu s digitální zábavou se v roce 2020 protočilo téměř 160 bilionů amerických dolarů. Zdaleka největší část koláče ukously mobilní hry. Na segment chytrých telefonů a tabletů připadlo 48 % z celkové částky. Zbytek si rozdělily herní konzole (28 %) a PC (23 %). Platformy svádí litý boj a mají hráčům co nabídnout. Pokud jste na rozcestí a nevíte, kterou cestou směřovat své budoucí hráčské kroky, porovnejte základní výhody a nedostatky.

​Výhody a nevýhody PC

Zřejmě největší výhodou počítačů je jejich univerzální charakter. Svůj herní svatostánek si navrhnete podle svých preferencí a utratíte za něj je tolik, kolik je pro komfortní hraní „vašich“ her nezbytně nutné. Pokud si nepotrpíte na nejnovější tituly, vystačíte si s levnějším kancelářským notebookem. V opačném případě budete muset rozbít prasátko, protože pořádná herní mašina stojí desítky tisíc korun. A za nejvýkonnější stroje bez mrknutí oka zaplatíte i padesát, sto a více tisíc. Mezi další výhody počítačů patří bezkonkurenčně největší zásoba počítačových her. S pomocí emulátoru pak dokonce rozběhnete i tituly, které na PC nevznikly nativně. Co se týče periférií, kromě klávesnice a myši k PC připojíte také Xbox One ovladač (a samozřejmě i starší Xbox 360 ovladač). A když vám přestane stačit jeden monitor, jednoduše si jich zprovozníte více.

Za výhodu lze dozajista považovat také ceny her, které jsou díky konkurenci více než přijatelné. Spousta herních titulů je dokonce zcela zdarma, a to včetně těch mimořádně kvalitních (obvykle jde o tzv. free to play hry). A konečně modifikace, na kterých pracují početné komunity hráčů. Jakmile se vám podaří dohrát základní hru, vylepšíte si jí o nové módy a vesele pokračujete v hraní. Nevýhody můžeme shrnout do jedné věty: Roztříštěná herní knihovna (když hry nakupujete na více místech), nepřenosnost digitálních her, ochrany DRM, které mnohdy zpomalují PC, a především riziko nekompatibility a obtížná optimalizace, která je – vzhledem k tisícům možných konfigurací – pochopitelná.

​Výhody a nevýhody herních konzolí

Jak PlayStation, tak Xbox a ostatní konzole, nabízí prakticky totožné výhody. Oproti počítačům z her vždy „vytáhnou“ maximum, aniž by byl uživatel nucen cokoliv složitě nastavovat. Zařízení hru vždy spustí na nejlepší možnou konfiguraci. S cenami her je to trochu složitější. Zatímco u krabicových verzí nejsou licence svázané s online účtem, ale s médiem – a proto je možné krabicovky po dohrání prodat za zajímavou částku (anebo naopak levně koupit hru z druhé ruky), multiplayer bývá placený. V posledních letech jsou zajímavou volbou měsíční předplatné (např. Xbox Game Pass), které hráčům zpřístupňuje množství her za poměrně malé peníze.

  Obecně je her na konzole podstatně méně, ovšem na nedostatek si hráči rozhodně stěžovat nemohou. Potíž je v tom, že mnohé exkluzivní tituly vychází pouze pro jeden typ konzole. Znamená to, že o některých hrách, které si zahrajete na PlayStationu, si můžete s Xboxem nechat jen zdát. Pro herní konzole hovoří také výrazně nižší pořizovací cena. Vždyť nejnovější PlayStation 5 stojí necelých 11 tisíc korun (řeč je o Digital Edition), což na „našlapanou“ platformu, která bude po několik dalších let absolutní špičkou, není vůbec špatné.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam