Nejdůležitější vynález v historii lidstva? Splachovací záchody a kanalizace!

Nejdůležitější vynález v historii lidstva? Splachovací záchody a kanalizace!

Žárovka nebo kreditní karta byly jistě převratné vynálezy, ale skutečná revoluce nastala s příchodem kanalizačního systému. Ne, vážně, neděláme si legraci. Přesuňte se o několik staletí, pardon – tisíciletí zpět. Vůbec první kanalizační systémy totiž mají kořeny již v Babylonské říši a Mezopotámii. Města Harappa a Mohenždo – daro dokonce využívala jedny z prvních splachovacích záchodů a koupelen. Podobně na tom byli i obyvatelé staré římské říše. U nás v Evropě jsme si s hygienou příliš nelámali a až do raného středověku řešili potřebu suchým záchodem. Důležitým mezníkem byl první podzemní kanalizační systém, toalety a umývárny pod Westminsterským palácem někdy ve 13.století.

První splachovací záchod? Měla ho královna!

Mimochodem, vůbec první splachovací záchod měla k dispozici v královna Alžběta I. Psal se rok 1596 a začalo se svítat na lepší časy. A proč se o tom zmiňujeme? Proč přikládáme toaletám a kanalizačnímu systému takovou váhu? Kanalizaci bereme jako samozřejmost, ale pravdou je, že bychom se bez ní neobešli. Jen díky důmyslné kanalizační síti ustalo masivní šíření nemocí, které způsobuje špatná hygiena. Dokážete si představit, že bychom stále vylévali splašky z okna a museli se v nich každý den doslova brodit? Aby k tomu nedošlo, nám pomáhají nejmodernější technologie, které často vypadají jako rekvizity ze sci-fi seriálů.

V kanalizaci řádí roboti

O čištění kanalizace by vám mohli vyprávět třeba zaměstnanci společnost I.B.O.S. EU, a.s., která vyrábí a prodává techniku pro čištění, monitorování, frézování a opravy kanalizace. Snaží se o neustálé inovace, vyvíjí nové technické přístupy a vymýšlí důmyslné metody, které vedou k maximální efektivitě práce. Mezi zmíněnými hi-tech (opět nežertujeme, schválně se koukněte na obsáhlou fotogalerii na webu ibos.cz) přístroji nechybí samochodné a posuvné kamery pro monitorování potrubí, kanalizační roboty, vysokotlaká čistící zařízení a další mašinky, které umožňují i čistění jinak nedostupných míst.