Nenechte si zkazit výlet špatnou geometrií

Nenechte si zkazit výlet špatnou geometrií

V létě jezdíme autem více než jindy. Nejen denní přesuny do práce a z práce, ale trávíme také spoustu času na výletech s rodinou či přáteli a jezdíme na dovolenou. Proto bychom měli mít jistotu, že je náš automobil v takovém stavu, aby zvládl veškeré cesty bezpečně a komfortně.

Táhnutí ke straně je chyba

Své auto každý zná a ví, jak se chová a jak reaguje, a tak některé věci můžeme snadno přehlédnout. To, že auto táhne ke straně při jízdě na rovné silnici ale poznáme téměř okamžitě a většinou za to nemůže výběr pneumatik nebo špatně natočený volant. Je fajn, když si při půjčení auta můžeme od majitele vyslechnout radu, že si máme dát pozor, že táhne doleva nebo podobně radíme tomu, komu půjčujeme svoje auto. Zdánlivá maličkost, kterou vyřeší pevnější uchopení volantu, ale takovou maličkostí být nemusí. Za to, že auto nejede rovně, může špatná geometrie kol. Ta určuje postavení kol vůči silnici, a pokud je seřízená špatně, vznikají problémy.

Riziko se zvyšuje

Většinou nám to, že auto táhne, zase až tak nevadí, a tak tento problém nemáme potřebu řešit nějak urgentně. U jiných závad bychom hledali otevírací dobu a ceník pneuservisu a také co nejbližší termín na objednání, u geometrie ale míváme dost času. Což není dobře, protože špatně seřízená kola kromě táhnutí i sjíždí pneumatiky nerovnoměrně, takže se může stát, že zatímco zvenku vypadají stále dobře a mají hluboký vzorek, z vnitřní strany auta už jsou sjeté a téměř bez dezénu. To pak může znamenat velké riziko při dešti nebo na sněhu, kdy sjeté gumy nefungují tak, jak by měly. S geometrií může hnout třeba jen náraz do nějaké překážky, obrubníku nebo rychlé projetí výmolu na silnici. Proto jakmile ucítíte při řízení, že se auto nechová tak, jak by mělo, navštivte servis co nejdříve, vyhnete se tak zbytečným starostem.

Publikováno: 20. 08. 2019

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam