Neodymové magnety – Které typy existují?

Jaké jsou neodymové magnety? Velice silné a v současnosti dobře dostupné. Využívají se v průmyslu, propagaci, ve výrobcích, elektronice, nábytku, dárkových kazetách, diářích, automobilech, zdravotnictví a v přístrojích, magnetických stavebnicích, jako magnetické držáky, prostě skoro všude. Z čeho jsou neodymy vyrobené a které typy existují? Zjistěte v článku.

Neodymové magnety – nejsilnější, fungují bez elektřiny

Silné neodymové magnety jsou v současnosti nejsilnější běžně dostupné permanentní magnety. Udrží mnohonásobek své hmotnosti, fungují bez elektřiny. Neodymový magnet je vyrobený ze slitiny neodymu (Nd), železa (Fe), boru (B) a dalších látek v malém množství. Pro větší odolnost bývají magnety poniklované, pozinkované, opatřené vrstvou plastu, gumy či teflonu.

Základní typy neodymových magnetů

Neodymové magnety mohou mít různé tvary. Které existují?

Magnetické koule a kuličky

Jedním z nejznámějších tvarů jsou magnetické koule a kuličky. Najdete je v magnetických držácích zátek, v přepínacích páčkách, jsou základem magnetické stavebnice NeoCube pro skládání do mnoha dvourozměrných i 3D tvarů.

Neodymové kostky a kvádry

Magnetické kostičky, kostky i kvádry a kvádrové magnety se hodí pro výrobu dárkových dóz, krabiček, úložných boxů, pro magnetické zavírání, jako nábytkové magnety, k připevnění osvětlovacích LED pásek, sítí proti hmyzu do oken, pro výrobu magnetických držáků. Existují i samolepicí magnety.

Magnetické kotouče, tyčky, tyče a válečky

Kulaté magnetické kotouče, magnetické tyče a válečky využijete v galanterii, na výrobu držáků nářadí a náčiní, jako kancelářské magnety. Jsou rovněž součástí různých zařízení, snímačů, ve větší podobě fungují jako magnetické separátory sypkých i tekutých hmot ve výrobě krmiv, v potravinářství, mlýnech.

Kruhové magnety, prstence a magnety s otvorem na šroub

Kruhové magnety a prstence jsou vhodné pro přivázání k lanu, na výrobu magnetických šperků a bižuterie, jako kapesní peněženky na mince. Dají se také přišroubovat. Hodí se i na upevnění transparentů, reklamních cedulí, ve výstavnictví.

Magnetické kužely

Kuželové magnety se používají například jako magnetky na magnetické tabuli, kancelářské magnety. Můžete s nimi přicvaknout poznámky, vzkazy, nákupní seznamy, hodí se jako magnetky na ledničku, ale i k připevnění grafů, návodů, postupů v kanceláři na magnetickou stěnu.

Odolnější zapouzdřené typy magnetů

Potřebujete-li si vyrobit magnetický držák nářadí nebo magnety použít jako dorazy dvířek nábytku, jsou na to vhodnější zapouzdřené neodymové magnety v odolném ocelovém pouzdře. Ocel navíc zesiluje magnetickou sílu. Na další typy magnetů se můžete podívat třeba na webu Unimagnet.cz

Publikováno: 05. 05. 2021

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam