Ostré a bezpečné nástroje vám usnadní řezací práce – ovšem neublíží

Ostré a bezpečné nástroje vám usnadní řezací práce – ovšem neublíží

Pryč jsou doby, kdy jsme si museli vystačit s noži, pilníky, pilkami… A další nástroje už si šikovní kutilové vyrobili v dílně, poslepovali z různých součástek – a následně doufali, že se jim daná ruční či mechanická práce podaří bez vážnějších zdravotních následků. Dnes už jsou na trhu rozmanité řezací nástroje a čepele, které jsou určeny pro konkrétní typ práce, drobné činnosti i velkovýrobu. Nože, čepelky, řezačky všelijakých velikostí se hodí v mnoha řemeslných odvětvích. Využívají se v masném průmyslu, potravinářství, polygrafické a textilní výrobě, při zpracování plastů i v automobilových provozech.

Mnohá průmyslová odvětví se bez nožů, škrabáků a čepelí neobejdou

Strojní nože (kotoučové, příčné, segmentové, performační, miskové, vysekávací i nůžkové nože) nalézají uplatnění v zahradnických profesích, mezi dřevaři, v kovovýrobě a obrábění, automobilovém průmyslu i zpracování masa. Škrabák je zas nedílnou součástí řemeslné díly, v níž se pracuje se dřevem a dalšími více či méně tvrdými materiály. Škrabáky, odjehlovací a začišťovací stroje slouží k bezpečnému a přesnému začištění hran i přetoků na obrobcích z plastu, hliníku a mědi. Ergonomický tvar držáku je snadno uchopitelný, jednoduše se s ním manipuluje – navíc s maximální přesností. Teleskopické držáky zas zafixují veškeré potřebné nástavce, jež je možné vybírat podle druhu práce a typu opracovávané materie.

Nezapomeňte na rozdíly mezi nástroji pro leváky a praváky

Vyměnitelné čepele jsou snadnou a levnější variantou nástrojů, u nichž čepel není možné vyměnit. Pokud spatříte na svých ručních a strojových nástrojích otřepané okraje čepele, stačí ji vyměnit. Nabídka zahrnuje například čepele hákové, trapézové, dlátové, rotační a kruhové. Stejně tak existují vedle skalpelů jednorázových i varianty s výměnnou hlavou. Skalpely se vyrábějí pro praváky i pro leváky, mají dřevěné, plastové nebo kovové držáky, případně protiskluzovou úpravu. Porozhlédněte se po své dílně, zda by některé starší nástroje nezasloužily obměnu nebo jestli vám některý zcela nechybí.

Publikováno: 24. 09. 2018

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam