Jak vybrat kvalitní matraci?

Jak vybrat kvalitní matraci?

Sami dobře víte, kolik hodin denně prospíte. Je to moc, nebo málo? Podle odborníků je se ideální doba spánku pohybuje mezi pěti až sedmi hodinami, nicméně na jeho kvalitě má zásadní podíl to, na čem spíme. Ani sebelepší postel se neobejde bez špičkové matrace a roštu, jejichž kombinace perfektně rozloží hmotnost těla, zohlední jeho tvar a poskytne mu dostatečnou oporu. Otázkou je, která matrace je ta správná a kde se po ní porozhlédnout...

Nakupujte u odborníků

Na matrace v hypermarketech raději zapomeňte. S trochou štěstí v nich sice natrefíte na kvalitní kousek, ale nedostane se vám odborného poradenství, jako u specializovaného prodejce. A stejně jako v případě většiny zboží, i v případě matrací platí, že je nejlevněji seženete na internetu. Nikdy však není od věci zavítat do kamenné prodejny a zkusit si na vybraném typu matrace alespoň chvíli poležet. Jedině tak zjistíte, jestli není příliš měkká, nebo naopak tvrdá. Ve většině západních zemí je běžné, že si zákazníci matraci zapůjčí na jednu noc domů, ale u nás se podobné služby bohužel nedočkáte.

Ani tvrdá, ani měkká

Dalším kritériem, které by měla vaše nová matrace splňovat, je bodová elasticita. Jde o vlastnost, kdy se prohýbá pouze v místě, kde se na ní zatlačí. Vaše páteř by měla být v rovině (to poznáte v poloze na boku) a měli byste se cítit pohodlně. Matrace jsou rozděleny podle pěti stupňů tvrdosti a příliš měkkou matraci poznáte tak, že se v bederní části výrazně propadá. Ortopedi obvykle doporučují matrace od třetího stupně tvrdosti a výše.

Nezapomeňte se zeptat ani na počet zón. Vícezónové matrace do postele jsou samozřejmě lepší než ty, které nedisponují větším počtem zón. Zóny bývají rozloženy takovým způsobem, aby kopírovaly rozložení váhy uživatele.

Na výšce nezáleží

A jak je to s tloušťkou? Obecně se proslýchá, že vyšší matrace znamená lepší, ale v současné době je toto tvrzení daleko od pravdy. K výrobě matrací se využívají rozličné materiály s rozličnou tloušťkou a podle toho se odvíjí celková výška matrace. Mezi oblíbené novinky patří matrace z viscoelastické polyuretanové neboli líné pěny, která mění své vlastnosti (tvrdost) na základě tlaku a teploty těla uživatele. Tělesná hmotnost je rovnoměrně rozložena a perfektně se přizpůsobí tělu. Nedochází k narušování krevního oběhu a vzniku proleženin a svalová soustava se během spánku dokonale uvolní. Za zmínku však stojí i jiné, neméně kvalitní materiály jako HR pěna (studená pěna), bio pěna, latex apod.

Nechte si poradit a ušetřete

Spoustu dalších informací o matracích a kvalitním spánku najdete u jednoho z nejznámějších specializovaných internetových prodejců na www.kralovske-spani.cz. Chcete-li ušetřit a nedělat kompromisy vůči kvalitě, nepřehlédněte akce matrace 1+1!

Publikováno: 19. 06. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat kvalitní matraci