Mecenáš Pavel Smutný získal francouzský Řád umění a literatury

Mecenáš Pavel Smutný získal francouzský Řád umění a literatury

Jsou tomu už téměř dva měsíce, co Prahu navštívil francouzský velvyslanec Roland Galharague a dalšímu Čechovi udělil rytířský Řád umění a literatury. Oceněným se stal advokát a mecenáš JUDr. Pavel Smutný, který se tím pádem zařadil po bok takových osobností, jako byli Bohumil Hrabal, Václav Havel či Jiří Menzel. Ti všichni řád za dlouhodobou podporu francouzské kultury obdrželi také. Čestný řád Ordre des Arts et des Lettres je udělován francouzským ministerstvem kultury už od 60. let minulého století a má tři stupně – rytířský, důstojnický a komandérský. Rytířský Řád umění a literatury, který obdržel i JUDr. Pavel Smutný, dostane ročně zhruba 400 lidí. Důstojnický a komandérský jsou jeho pokračováním, udělují se držitelům rytířského stupně řádu.

Umění je součástí života Pavla Smutného

JUDr. Pavel Smutný svůj život věnoval nejen advokacii, ale z velké části právě umění. Skrze nadační fond Bohemian Heritage Fund se snaží podporovat zejména rozvoj národního kulturního dědictví a památek, nicméně podporuje i zahraniční kultury. Francouzský velvyslanec ocenil zejména jeho snahu na poli barokní hudby a zájem o utužování česko-francouzských vztahů. Loni jednal Pavel Smutný prostřednictvím fondu Bohemian Heritage Fund s Francouzi o třech společných hudebních projektech.

O zlepšení mezinárodních vztahů se stará i na jiných frontách

Pokud bychom kromě umění a advokacie měli jmenovat ještě jednu oblast zájmu Pavla Smutného, byly by to rozhodně mezinárodní vztahy. Sám je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členem komor Francouzsko-české obchodní komory a Obchodní komory Švýcarsko – Česká republika. Zároveň zasedá například v Evropském výboru Operních nadací se sídlem v Bruselu. Jak vám prozradí LinkedIN Pavla Smutného, s Francií je jeho život spjat již od mládí, absolvoval roční studijní pobyt na Université Paris-Sorbonne. Řádu umění a literatury si velmi váží.

Publikováno: 06. 01. 2018

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam

Tagy: pavel smutný