Pelety se vyplatí. Ty kvalitní určitě!

Pelety se vyplatí. Ty kvalitní určitě!

Kvalitní pelety jsou dražší než pelety, jejichž kvalita poněkud pokulhává. Přirozeně vás to bude svádět k levnějšímu nákupu, ale ten nebude v konečném důsledku ani zdaleka tak výhodný, jak jste si zprvu mysleli. V čem je zakopaný pes? V případě kvalitních pelet můžete počítat s garantovanou výhřevností, vyšší objemovou hmotností a nízkým obsahem popela a prachu. Možná vám teď problesklo hlavou něco ve smyslu - a stojí vůbec tyto vlastnosti za ty peníze? Každý solidní prodejce vám řekne, že ano, protože takové palivo přináší mnohem větší užitek při provozu. Dostanete z něj maximum a nebudete neúměrně zatěžovat kotel a zanášet spalinové cesty.

Ale vždyť všechny pelety vypadají stejně…

To je tak trochu pravda, na první pohled jsou pelety skutečně velmi podobné a rozeznat ty kvalitní je prakticky nemožné. Naštěstí existují autority které udělují certifikáty. V případě pelet je ukazatelem kvality mezinárodní certifikát EN plus – v posledních letech reprezentuje evropský standard a umožňuje spotřebitelům snadnou orientaci mezi jednotlivými produkty. Dané označení mohou mít i nejlevnější pelety. Z hlediska využití je certifikace rozdělena do několika tříd. Pro domácnosti jsou vhodné pelety označené třídou A1, což reprezentuje nejvyšší možnou kvalitu. Jedná se o pelety z čistého kmenového dříví bez chemicky ošetřených zbytků. Pelety s označením EN plus A1 garantují vysokou výhřevnost (min. 16,5 MJ/kg), nízkou vlhkost (max. 10 %), nízký obsah popela (max. 0,7 %) a nízký podíl jemných části (max. 1 %). EN plus se zabývá také teplotou tání popela, což je hodnota, při které se ze sypkého popela stává „škvára“. Z logiky věci vyplývá, že musí být vyšší než 1200 °C, protože právě tato hodnota je v kotli na pelety při hoření běžná.

A co když to „risknete“?

Topení necertifikovanými peletami je rizikové. Prodejce vám sice může prodat vysoce kvalitní produkty, ale stejně tak i velmi nekvalitní pelety, které nemají tak dobrou výhřevnost, jsou příliš vlhké, a nakonec zkrátí životnost kotle. Pokud to rádi hrotíte, proč ne… V opačném případě preferujte certifikované pelety – například z waldera.cz.

Publikováno: 09. 10. 2021

Kategorie: Energie

Autor: Adam