Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Přeprava ADR není jen tak. Co musí přepravce udělat?

Přepravit zásilku na místo určení zvládne skoro každý, o něčem úplně jiném je ovšem přeprava nebezpečných látek neboli přeprava ADR. Jak probíhá, co musí zákazník doložit a jaké podmínky platí pro řidiče?

Jaké zboží spadá pod ADR?

Pojem nebezpečné zboží označuje věci, které byly vymezeny v zákoně o silniční dopravě jako látky a předměty, v jejichž případě hrozí při přepravě – a to na základě jejich povahy, vlastností nebo stavu – k ohrožení zdraví nebo bezpečnosti osob, majetku či životního prostředí. Obecně se jedná o hořlavé látky, žíraviny, výbušniny apod.

Na základě tzv. Kemlerova kódu bylo ADR zboží rozděleno do 9 tříd:

třída 1: Výbušné látky a předměty

třída 2.1: Plyny

třída 2.2: Plyny nezápalné a nejedovaté

třída 2.3: Plyny jedovaté

třída 3: Hořlavé kapaliny

třída 4.1: Hořlavé tuhé látky

třída 4.2: Samozápalné látky

třída 4.3: Látky, ve styku s vodou vyvolávající hořlavé plyny

třída 5.1: Látky podporující hoření

třída 5.2: Organické peroxidy

třída 6.1: Toxické látky

třída 6.2: Infekční látky

třída 7: Radioaktivní látky

třída 8: Žíravé látky

třída 9: Jiné nebezpečné látky a předměty

Na koho se obrátit, když chcete přepravit nebezpečné látky?

Přeprava nebezpečných látek je doménou specializovaných přepravců, mezi které patří zkušení odborníci z české přepravní společnosti FOFR. Nabízí přepravu všech druhů zboží kromě tříd 1 (výbušné látky a předměty) a 7 (radioaktivní látky).

Rozhodnete-li se využít přepravu ADR, bude po vás přepravce vyžadovat číslo UN, údaje a oficiální pojmenování podle ADR, informace o čisté a hrubé hmotnosti a podrobnosti o balení.

Co se týče dopravce, jeho povinností je použít vozidla způsobilá k přepravě dané třídy ADR a současně zajistit, aby přepravu prováděli pouze řidiči s příslušnou kvalifikací.

Povinností řidiče je dodržovat pokyny uvedené v příručce k dohodě ADR. Ta mimo jiné obsahuje také informace o tom, jak se má dotyčný zachovat v případě nehody.

Bližší informace o přepravě nebezpečných materiálů a dalších službách společnosti FOFR, mezi které patří také přeprava nadrozměrných nákladů nebo zásilek, najdete na stránkách fofrcz.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *