Jak na údržbu silniční váhy?

Jak na údržbu silniční váhy?

Zvažujete pořízení silniční váhy, ale netušíte, co obnáší její údržba? Společně s odborníky z české společnosti TENZONA, která realizuje průmyslové váhy u nás i v zahraničí, jsme připravili ucelený přehled všech úkonů souvisejících s bezproblémovým provozem vážního systému.

Průmyslové váhy vyžadují údržbu hlavně v zimě

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že průmyslová váha vyžaduje zvýšenou pozornost především v zimním období. Chladné počasí přináší zvýšené požadavky na údržbu nosiče zatížení a nájezdů mostní váhy. Provozovatel zároveň nesmí podcenit přítomnost sněhové vrstvy, která by mohla po uježdění zmrznout a ovlivnit přesnost vážení. Než se autováha uvede do provozu, musí se z jejího prostoru ručně odstranit led a sníh. Použití pluhu možné není kvůli rizika poškození. Ze stejného důvodu se v rámci zimní údržby mostová váha neposypává solí nebo chemikáliemi – dané substance by mohly způsobit poškození snímačů, kabeláže nebo povrchu.

Co stane, když údržbu podceníte?

Dodržování výrobcem doporučené základní údržby předejdete tzv. zanesení váhy. Jedná se o stav, kdy váha z části nebo zcela přestane fungovat. Poruchy tohoto druhu nelze reklamovat a jejich oprava bývá nákladná. Pokud si s údržbou nevíte rady nebo jen není ve vašich časových možnostech, můžete ji delegovat na profesionály. Třeba právě TENZONU, jejíž komplexní servis zahrnuje také odbornou údržbu vážních zařízení.

Jakou základní údržbu by měl provozovatel provádět?

Před zimním i po zimním období by měl provozovatel váhy prověřit kompletnost obvodového těsnění (T-profilů) a krycích gum, vyčistit nájezdy a zkontrolovat zanesení spodní stavby. Zároveň je žádoucí zařízení udržovat v čistotě a vypínat jej vždy v nezatížením stavu. Další informace ohledně profesionálních vážních systému najdete na stránkách tenzona.cz. Česká firma nedodává pouze silniční, ale také tenzometrické, kombinované, kolejové i plošinové váhy a zajišťuje kompletní servis.

Publikováno: 12. 03. 2021

Kategorie: Uncategorized | Technika

Autor: Adam