Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Proč je spánek důležitý a jak se bránit proti nespavosti?

O spánku se toho napsalo již mnoho, ale přesto je v mnoha ohledech neprobádaný a tak trochu tajemný. Jisté je jen to, že je pro nás důležitý a dokáže náš organismus osvobodit od emočního vypětí a únavy. Zkrátka a dobře – léčí a rozhodně bychom ho neměli brát na lehkou váhu. Dle statistik ale mnoho lidí trápí nespavost, případně se cítí ospale i poté, co v posteli stráví spoustu času. Trápí-li podobné problémy i vás, vezměte si k srdci naše praktické tipy a doporučení.

Jak dlouho spát?

Nejčastější otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Dle odborníků je optimální délka spánku cca 7 hodin, nicméně záleží na životním stylu daného jedince, energetickém výdeji a dalších faktorech. Obecně lze doporučit, abyste organismu dopřáli tolik spánku, kolik potřebuje. Pokud však prospíte většinu dne i přesto, že během dne nevydáte příliš mnoho energie, zřejmě je „něco“ v nepořádku a měli byste vyhledat odbornou pomoc. Neustálá únava i navzdory dostatečně dlouhému spánku se výrazně podepíše na vašem psychickém zdraví.

Jak na nespavost?

Možná máte opačný problém – na spánek si sice vyhradíte dostatek času, ale nedaří se vám usnout. Nespavost trápí cca 15 % populace a může být zakořeněna i v jiných zdravotních problémech (tzv. sekundární nespavost). V případě dlouhodobé nespavosti vám opět nezbude, než navštívit lékaře. Na krátkodobou nespavost by mohly zabrat následující rady:

1. Uléhejte do postele včas, ideálně mezi 21 až 22 hodinou. Dle dlouhodobých výzkumů je spánek od této doby nejzdravější.

2. Místnost, ve které usínáte, by měla být vyvětraná, s dostatkem čerstvého a přiměřeně vlhkého vzduchu. To je důležité kvůli regeneraci mozkových a svalových buněk.

3. Před spánkem si dopřejte sprchu nebo koupel. Uvolníte tak ztuhlé svaly a odstraníte nečistoty, které kůži brání v dýchání.

4. Vezměte si volné a čisté oblečení, ve kterém se vám bude příjemně usínat.

5. Neusnete-li do cca 25 – 30 min, vstaňte a začněte dělat nějakou aktivitu (čtěte si, uklízejte…). Uvidíte, že se nespavost nakonec vytratí a dostaví se únava.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *