Projekty na klíč a na co si dát určitě pozor

Projekty na klíč a na co si dát určitě pozor

Projekty na klíč nemusí znamenat bezstarostný průběh stavebních prací. Mějte na paměti, že v žádném zákoně není přesně stanoveno, co má stavba na klíč obsahovat. Co tedy rozhodně neopomenout při plánování a na co si dát při výběru dodavatele pozor? Vybrat první firmu, na kterou narazíte, se často nevyplácí. Můžete se řídit následujícími kroky:
  1. Důkladný průzkum lokálního trhu – služby a ceny.
  2. Jednotlivé nabídky navzájem srovnávejte.
  3. Ověřte si, jak dlouho firma působí na trhu.
  4. Pročtěte si všechny dostupné klientské reference.
  5. Zajeďte se na realizované výstavby podívat osobně.
  6. Navštivte místně příslušný stavební úřad, který je v každodenním styku s projektanty či stavebníky a může poskytnout cenné rady.
  7. Smlouvu o dílo konzultujte s právníkem.
  8. Věnujte zvýšenou pozornost předmětu smlouvy.

Extra tip

V praxi se osvědčilo, že důvěryhodné a kvalitní stavební společnosti nabízejí potenciálním klientům tzv. referenční prohlídky staveb a nezávazná setkání, a to vše bez úplaty. Obecně platí, že dobrá stavební firma krom samotné fyzické realizace stavby, pomůže také s vyřizováním stavebního povolení, které by se mohlo v budoucnu zrychlit, případně s hledáním vhodného pozemku a zajištěním financování.

Dnešní standardy kvality

Renomované firmy zajišťují finanční servis, ať už formou klasické hypotéky, jejíž úrokové sazby mimochodem stále klesají, nebo vlastních úvěrových programů. V případě úvěru se pak vyhnete komunikaci s bankou. Dodavatel projektu by měl být nápomocen i při zajištění pozemku a poskytnout klientovi kontakt na ověřené realitní kanceláře. V případě, že pozemek již vlastníte, je velmi důležité nechat budoucí dům detailně zaměřit. Získané údaje budou využity při plánovaní projektu a návrhu technické dispozice domu. Založení vždy musí kopírovat profil pozemku a všechny jeho charakteristiky. Neopomínejte ani územní plán, který má v každé lokalitě svá specifika.

Předmět smlouvy

Jako předmět smlouvy se nejčastěji uvádí:
  • Hrubá stavba – náleží k ní základy a vše, co je pod základovou deskou, nosné konstrukce, konstrukce krovu a kompletní zastřešení. Diskutabilní je hydroizolace spodní části, stavby, příčky, komín a schodiště.
  • Stavba na klíč – projektová dokumentace by měla obsahovat detailní specifikace a výpisy všech materiálů, včetně všech součástí domu (například oplocení).
  • Nadstandardní provedení – ve smlouvě musí být jasně odlišeno, co se považuje za nadstandard, za který klient připlácí.

Konkrétní rady odborníků

Často se doporučuje zaplatit si za nezávislý stavební dozor. Dále je dobré vést stavební deník, respektive stavební firma je přímo povinna ho vést. Vy, jako klient si pak provádějte náhodnou kontrolu – v deníku by například mělo být uvedeno i co se na stavbě nepovedlo. Dále od firmy průběžně vyžadujte předložení faktur od jejích dodavatelů. Na tomto základu si veďte vlastní účetnictví a fotodokumentaci stavby. Na toto vše máte ze zákona právo, využijte ho tedy!

Obezřetnost je vždy na místě

Během stavby se vyplatí neustálá kontrola. Pokud máte podezření, že něco neprobíhá podle zadání, aktuální stav ihned zdokumentujte. V případě argumentací a rozepře s firmou si okamžitě nechte vypracovat posudek soudního znalce, který je schopen vyčíslit cenu dosavadních prací, včetně jejich kvality. Na závěr ještě velice důležitá připomínka – plaťte jen to, co opravdu musíte. Společnosti vám pravděpodobně budou nabízet zajímavé slevy při platbě předem. Nenechte se zlákat, bezpečnější je platit postupně v souladu s odvedenou prací. Máte i vy nějaké zkušenosti s realizací projektů na klíč? Oceníme, pokud se s námi o ně podělíte v komentářích.

Publikováno: 24. 07. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam