Rychlý průvodce výběrem domovní čistírny odpadních vod

Rychlý průvodce výběrem domovní čistírny odpadních vod

Vybrat optimální domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) může být pro laika nadlidský úkol. Proto je ideální problematiku konzultovat s odborníky a nechat si poradit. Pokud si přesto chcete udělat základní představu o tom, jak by mělo vypadat zařízení vhodné pro vaše potřeby, přečtěte si tento článek. Zaměřili jsme se na základní faktory, kterých byste měli při hledání ČOV držet.

​Typ objektu a počet obyvatel

Hlavními pilíři výběru domovní čistírny odpadních vod jsou typ objektu a počet osob, které budou zařízení využívat. V praxi to znamená, že pokud pořizujete ČOV pro ubytovací zařízení, budete potřebovat jiný typ než pro rodinný dům. Především byste si však měli ujasnit, jestli je čistírna odpadních vod pro daný objekt skutečně nejlepším řešením. Obecně lze ČOV doporučit pro běžné rodinné domy a ubytovací či jiná zařízení, která jsou využívána po celý rok. Pro rekreační objekty a další místa, kde je čištění vyžadováno spíše občasně, se jako lepší volba jeví septik s filtrem. Důvodem je fakt, že bakterie nezbytné pro biologický proces čištění vody při občasném používání nepřežijí. Co se týče počtu ekvivalentních osob, rozhodně neriskujte poddimenzování a zvolte ČOV s odpovídající kapacitou.

​Rozhodující jsou i požadavky na čištění

Než začnete vybírat konkrétní model, ujasněte si, pro jaký typ provozu ČOV hledáte. V případě běžného rodinného domu je nabídka pestrá a zpravidla není problém najít kvalitní systém v cenovém rozpětí 30-60 tis. Kč. Pokud však sháníte čistírnu pro komerční objekt, rozhodně se poraďte s odborníky (tzn. s kvalifikovaným prodejem nebo projektantem). Samostatnou kapitolu pak tvoří provozy, kde jsou na ČOV kladeny nadstandardní nároky – např. vypouštění nadměrného množství chemikálií. Pořízení domovní čističky odpadních vod neberte na lehkou váhu, protože špatně zvolené zařízení nemusí odpadní vody dostatečně čistit. Spoustu dalších praktických informací najdete na blogu společnosti ZAKRA, která vás výběrem ČOV povede za ručičku.

Publikováno: 06. 03. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam