Bez přesných snímačů by byly přístroje na palubní desce k ničemu

Bez přesných snímačů by byly přístroje na palubní desce k ničemu

Moderní automobily jsou doslova prošpikovány elektronikou, která zajišťuje vysokou míru bezpečnosti a lepší jízdní komfort. Díky ukazatelům na palubní desce můžeme sledovat, co se s vozem děje a rychle reagovat na jakoukoliv změnu. Tyto ukazatelé by ovšem byly nepoužitelné, kdyby se jiné přístroje – snímače – nepostaraly o naměření daných hodnot. Nejdůležitější snímače mají za úkol měření otáček a rychlosti, tlaku, teploty a hladiny paliva v nádrži. Zaměřili jsme se na komponenty, které nabízí česká firma Mechanika Teplice, výrobní družstvo.

Snímače otáček a rychlosti

Snímače otáček pohybu jsou předpokladem pro bezpečné ovládání celé řady systémů v automobilovém průmyslu. V praxi se samozřejmě využívají také v jiných průmyslových odvětvích, a to především indukční snímače s Halovým senzorem a generátory pulzů. Fungují na principu převodu mechanického náhonu na elektrický signál a dalším využitím naměřených hodnot v počítačovém programu.

Snímače tlaku

Snímače tlaku se běžně užívají v automobilech již řadu let a od konce roku 2014 musí být b nových vozech povinně. Zároveň se využívají v průmyslu, kde se podílejí na jakosti výroby. Na přesně naměřených hodnotách často závisí celá výrobní linka. Snímače tlaku převádí tlak vody/oleje/vzduchu na analogový elektrický signál, který je dále zpracováván.

Snímače teploty

Neméně důležité je přesné měření teploty, ať už jde o instalaci snímače teploty do motoru nebo potrubí. Spousta přístrojů je na snímačích závislá, protože slouží jako ochrana před přehřátím a následným poškozením. Rychlost a přesnost snímání odpovídá konstrukci daného snímače teploty a účelu využití. Chcete-li si přečíst podrobné informace o výše zmíněných snímačích a dalších typech snímačů, najdete je na www.mechanikadc.cz. U firmy Mechanika Teplice, výrobní družstvo seženete špičkové snímače značky VDO (obchodní značka koncernu Continental) za velmi příznivé ceny.

Publikováno: 12. 04. 2015

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: snímače otáček | snímače teploty | snímače tlaku