Textil může žít druhý život. Díky recyklaci

Textil může žít druhý život. Díky recyklaci

Známe to všichni. Otevřeme přeplněnou skříň a přemýšlíme, co si vezmeme na sebe. Zvlášť u žen je oblíbená věta „nemám co na sebe“, zatímco do poliček už by se nevešla ani ponožka. Možná nastal čas na pročištění šatníku a zároveň pomoc druhým.

Dvě mouchy jednou ranou

Kolik máte ve své skříni věcí, které opravdu nosíte, a kolik těch, co tam jen leží a nikdy jste je na sobě neměli? Podle průzkumů používáme a nosíme jen kolem pětiny toho, co nám naše skříň nabízí, a zbytku si vlastně ani nevšímáme. Některé věci mohou být úplně nové a prostě nám nesedí, jiné čekají až se zbavíme pár kil a další už vyšly z módy. Zabírají tak místo ve skříni úplně zbytečně a bez využití, přitom stačí jen trochu naší snahy a můžeme jim dát nový život. Recyklace oblečení je jednou z možností, jak zabít pověstné dvě mouchy jednou ranou. My budeme mít více místa ve skříni a naše oblečení ještě najde své využití.

Všechno do kontejneru

V posledních letech se na mnoha místech v republice objevují kontejnery na textil. Ty slouží právě k odevzdání toho oblečení, které už neunosíme, nebo z něj třeba naše děti vyrostly. Kromě klasických věcí, které nosíme, patří do kontejneru také ložní prádlo, ručníky, módní doplňky, kabelky i třeba šátky a boty. Vše by mělo být čisté a suché, ideálně zabalené do igelitového pytle. Několikrát týdně se pak kontejnery vyváží a dobrovolníci pak jejich obsah třídí a předávají na pomoc potřebným do neziskových organizací. Udržitelná móda tak získává nový rozměr, a i když vy třeba vyřazený svetr neunosíte, jiného dokáže v chladných dnech zahřát a ještě mu udělat radost. Zkuste se zamyslet, co vše vám ve vaší skříni překáží a co by mohlo najít své využití jinde. Do kontejneru ale nepatří odpadky, mokré a znečištěné oblečení nebo třeba kusy koberců. Oblečení a další textil ale najdou své využití nejen u neziskových organizací nebo v zemích třetího světa, ale například i u partnerů, kteří ho využijí na výplň autosedaček, čistící hadry nebo třeba na výrobu úklidového textilu. Recyklovat se vyplatí a kromě ušetřeného místa v šatníku budete mít i dobrý pocit z toho, že jste pomohli a svému oblečení dali šanci na druhý život.

Publikováno: 20. 08. 2019

Kategorie: Móda

Autor: Adam