Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Technika

Úřední ověření váhy: Kdy je nutné a jak probíhá?

Majitelé průmyslových vah, kteří zařízení využívají jako fakturované měřidlo, mají ze zákona povinnost měřidlo každé dva roky úředně ověřit. Na kontrolu dohlíží státní kontrolní orgán – Český metrologický institut (ČMI), jenž má k tomu úkonu oprávnění.

Povinné ověření průmyslové váhy musí probíhat každé 2 roky. Povinnost upravuje vyhláška č. 345/2002 Sb., v platném znění a týká se zařízení využívaných v rámci obchodního styku jako stanovených měřidel.

Jak dlouho ověření váhy platí?

Doba platnosti ověření průmyslové váhy trvá 2 roky. Je však nutné počítat tím, že v případě změn nebo úprav musí měřidlo podstoupit nové ověření. Mezi další důvody, kdy musí být průmyslová váha ověřena ještě před uplynutím řádného termínu, patří poškození (v rozsahu, který vede ke ztrátě některé z vlastností rozhodných pro ověření) či znehodnocení (včetně odstranění úřední značky).

Jak ověření váhy probíhá?

Aby mohl zástupce ČMI úspěšně ověřit váhu, musí být maximálně zatížena. V praxi to neznamená nic jiného, než to, že v případě váhy s max. váživostí 60 tun je nutné zajistit zatížení o téže hodnotě, tedy 60 tun. Servisní organizace obvykle zajišťuje 20 tun etanolových závaží a vozidlo, zbylá část (cca 25 tun) je na objednateli (může využít např. naloženou Tatru).

Zajištění závaží je podmínkou pro úspěšné ověření váhy. Pokud se to objednateli nepodaří, protože zajistí např. 50 tun, měl by zvážit snížení váživosti (např. právě na 50 tun).

Samotné ověřování pak probíhá tak, že zástupce ČMI se servisním týmem (např. z firmy TENZONA) postupně provádějí zkoušky a v případě, že zařízení vyhovuje v dané třídě přesnosti, ji úředník opatří značkou (příp. vydá ověřovací list). V souladu s nařízením ČMI jsou jednotlivé části váhy zaplombovány.

Chcete se o průmyslových váhách dozvědět více? Užitečné informace najdete na stránkách tenzona.cz. Zavedený dodavatel nabízí silniční, kolejové i tenzometrické váhy.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *