Vaginálními mykózami trpí až tři čtvrtě žen. Často jde o úporný intimní problém
Poševní mykózy jsou častým problémem mnoha žen. Statistiky hovoří o 75 % žen, které řešily tyto choulostivé trable během života alespoň jednou. Zhruba polovina pak trpí na toto nepříjemné onemocnění opakovaně. Namísto jednorázové léčby k problému raději přistupte celostně a příčinu hledejte v oslabené lokální imunitě.
Vaginální mykózy. Nejde o závažný zdravotní problém, ale nepříjemný a úporný rozhodně ano. Alespoň občas postihnou každou ženu, některé s nimi však bojují častěji, než je zdrávo. Podle praxe gynekologů patří tyto intimní trable vůbec k nejčastějším důvodům, proč se ženy rozhodnou vyhledat ženského lékaře. Poševní infekce jsou totiž spojené s velkým osobním diskomfortem, který ženám obzvláště v létě komplikuje běžné denní aktivity, narušuje trávení volného času a způsobuje také potíže v milostné oblasti. Určité množství výtoku z pochvy je normální. Problém nastává v případě, kdy výtok změní barvu a konzistenci a přidá se k němu svědění či pálení. V případě infekce se objevuje i nepříjemný zápach.
Projevy infekce a léčba
Určitě množství poševního sekretu ženy vylučují přirozeně a není na něm nic závadného. Tento fyziologický sekret má většinou čiré nebo bělavé zbarvení, nezapáchá a není zdrojem žádných dalších potíží. Vylučované množství závisí na fázi menstruačního cyklu, psychickém stavu apod. Jakmile výtok změní barvu, stane se hustším až hrudkovitým a je doprovázený úporným svěděním, pálením nebo bolestí, jde s největší pravděpodobností o mykózu. Nejčastěji výtok způsobují kvasinkové infekce, za kterou mohou plísně zvané Candida albicans. S léčbou je vhodné začít již při prvních příznacích. Čím dříve totiž léčbu zahájíte, tím snadněji a rychleji se potíží zbavíte. Léčba trvá obvykle tři až sedm dní. Většinou si vystačíte s volně prodejnými léky, v případě komplikovanější infekce vám lékař předepíše antimykotikum.
Jak vyzrát na chronické vaginální mykózy?
Pokud vás infekce postihnou jen jednou za čas, vystačíte si s prostředky jednorázové léčby. V některých případech se infekce chronicky vracejí a opakované antimykotické přípravky ztrácejí účinnost. Navíc běžné masti, čípky a globule nedokážou zabránit recidivám a léčí jen akutní příznaky. Při vaginálních mykózách se velmi osvědčila podpůrná léčba enzymy. Účinnost systémové enzymoterapie sledovaly četné české gynekologické studie. Podle nich efekt desetitýdenního užívání enzymového léku přetrvával dlouhodobě po dobu čtyř let. Během prvního roku studie zůstaly bez obtíží dvě třetiny sledovaných pacientek a u ostatních se počet onemocnění výrazně snížil.
Enzymoterapeutické léky, jako je volně prodejný lék Wobenzym, aktivují obranné mechanismy samotného organismu. Systémová enzymoterapie totiž cílí na lokálně oslabenou imunitu, která je příčinou chronických problémů. Choulostivé chronické problémy jsou pro ženy kvůli intimitě na straně jedné a zjevným omezením na straně druhé velkou nepříjemností. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství zde má svůj význam. Zvlášť důležitý je živočišný enzym trypsin, který má výrazný protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení. Při opakovaných infekcích dokáže podpůrná léčba enzymy dodanými zvenčí vrátit oslabenou poševní sliznici zpátky do kondice.
U chronické kvasinkové infekce pomáhá i celková úprava životního stylu a jídelníčku. Z jídelníčku vynechte především sladkosti a bílé pečivo. Velkou roli hraje také stres a celkově oslabená imunita.
Publikováno: 05. 08. 2017
Kategorie: Zdraví