Vitamin D: Proč je pro člověka tak důležitý - a jak ho doplnit?

Vitamin D: Proč je pro člověka tak důležitý - a jak ho doplnit?

Posilování imunity je vždy aktuální téma. V současné době však ještě o něco aktuálnější než kdy jindy. Přeci jen již druhým rokem čelíme koronaviru a snažíme se přirozenou obranyschopnost zlepšit všemi dostupnými způsoby. Mezi ty nejspolehlivější patří vyvážený jídelníček a průběžné doplňování důležitých vitamínů. My jsme se zaměřili na vitamin D neboli „déčko“, jehož nedostatek může s organismem pořádně zacloumat.

Proč se naše tělo bez vitaminu D neobejde?

Lidský organismus využívá vitamin D3 k různým účelům. Mezi ty hlavní patří vývoj kostí, což je podstatné především u menších dětí – a mimo jiné příznivý vliv na fungování imunitního systému. Dobrá zpráva je, že člověk umí vitamin D vytvořit. Ovšem pouze za podmínky působení UVB záření. V posledních letech, kdy trávíme většinu času uvnitř budov, trápí nedostatek vitamínu D stále více lidí. Podle institutu Roberta Kocha trápí deficit cca 60 % Němců a Češi na tom nebudou o moc lépe. Vždyť už jen fakt, že nežijeme v oblasti, kde by slunce svítilo každý den, je z hlediska průběžného doplňování vitamínu D podstatný problém.

Co když máme vitaminu D nedostatek?

Tělo „sluneční“ vitamín potřebuje jako sůl (kterou ve skutečnosti téměř nepotřebuje). Bez vitaminu D může dojít k rozvoji chronických nemocí, jako jsou osteoporóza, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění i některé typy rakoviny. Mohou se také dostavit deprese a poruchy imunitního systému.

Kde vitamín D získat?

Vitamin D lze naštěstí doplnit např. prostřednictvím potravin na něj bohatých. Na nepříliš dlouhém seznamu najdete ryby, vaječné žloutky či mléko. Obvykle se nejedná o velké množství, a proto je vhodné (pokud netrávíme dostatek času na sluníčku) konzumovat kvalitní doplňky stravy. Vysoké dávky bez GMO, želatiny, cukru, barviv a stabilizátorů nabízí tento vit D3 z woldoshop.cz.

Publikováno: 24. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam