Víte, jak krmit svého pejska? 4 základní pravidla, která je radno dodržovat!

Víte, jak krmit svého pejska? 4 základní pravidla, která je radno dodržovat!

Přibyl vám nový člen do rodiny a hledáte praktické informace ohledně výživy? Děláte dobře, neboť právě ta má na zdraví pejska naprosto zásadní vliv. Připravili jsme pro vás soubor základních pravidel, která je vhodné při krmení dodržovat.

Krmivo podle věku psa

Věk psa je při výběru vhodného krmiva zřejmě nejdůležitějším kritériem. Granule i masové konzervy pro psy jsou rozděleny do několika věkových kategorií. Štěně potřebuje jiný poměr živin než dospělý pes a liší se i potřeby staršího či nemocného psa. Obecně platí, že psi o nižší celkové hmotnosti a velikosti dospívají podstatně rychleji než větší plemena. Důraz na kvalitu krmení byste měla klást především v době, kdy je váš pes ještě štěně. Nesprávná strava by mohla způsobit poruchy ve vývoji pohybového aparátu a další nepříjemné zdravotní problémy.

Krmivo podle aktuální hmotnosti

Chcete-li psa udržet v optimální kondici, dbejte na jeho hmotnost. Držte se standardu plemene a selským rozumem. Není moudré psa překrmovat, protože nadváha způsobuje potíže s klouby a mnohé další zdravotní neduhy. Na druhou stranu by pes neměl být příliš vyhublý – nejedná-li se o chrta či jiné plemeno, pro které je nízká hmotnost typická.

Krmivo podle stupně aktivity

Zkušení chovatelé moc dobře vědí, že je moudré sledovat energetickou vydatnost krmné dávky. Důvod je prostý, aktivní psi potřebují vyšší příjem energie, zatímco psi „lenoši“ by měli konzumovat krmivo a výživu s o poznání nižší kalorickou hodnotou. Ovšem pozor – nezapomeňte na to, že absolutní kalorická hodnota není to samé jako využitelná neboli vstřebatelná hodnota.

Krmivo pro feny v březí a kojící feny

Máte-li doma fenku, která je právě v březí, případně kojí svá právě narozená mláďata, počítejte s tím, že její energetický výdej bude po určitou dobu výrazně vyšší – proto byste ji měla dávat odpovídající granule a konzervy pro psy.

Publikováno: 14. 09. 2018

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: čím krmit psa | jak krmit psa