Vybíráme podlahu

Vybíráme podlahu

Pustili jste se do rekonstrukce bydlení a čeká vás výběr vhodné podlahy? Neuspěchejte ho a inspirujte se našim dnešním srovnáním. Dali jsme pro vás dohromady pro a proti tří nejběžnějších podlahových krytin.

Dřevěné podlahy

Obliba dřeva jakožto přírodního materiálu v posledních letech narůstá a podobně jsou na tom i dřevěné podlahy. Mezi největší výsady dřeva patří jeho luxusní vzhled, a komfort, ale také skvělé izolační vlastnosti. Dřevěné podlahy jsou teplé, nejsou hlučné a budete-li je správně udržovat, vydrží vám třeba celé století. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena (především u exotických krytin) a náročnější údržba. Kromě toho nejsou vhodné do vlhkého prostředí a nelze je zkombinovat se všemi typy podlahového vytápění.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy představují levnější a odolnější alternativu ke dřevěnému povrchu. I přes široký výběr dekorů však výsledek nikdy nevypadá tak, jako opravdová dřevěná podlaha – chybí ji exkluzivita. Tu se však snaží kompenzovat stálostí (nemění barvu a nebledne) a velmi rychlou (de)montáží. Případná oprava nepředstavuje žádný problém, stačí vyměnit jednotlivé dílce. Podlahy z laminátu jsou ovšem velmi citlivé na vlhkost, oproti dřevu mírně hlučnější chladnější a zdaleka ne tak příjemné na dotek.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy nachází uplatnění tam, kde selhal laminát. Jejich cena je na stejné úrovni, ale nevadí ji voda ani vlhkost. Realizace je nenáročná, ale s většími nároky na podklad. Ten musí být dokonale rovný, což je problém zejména ve starších objektech. Některé vinylové podlahy mohou být méně odolné, ale vždy záleží na velikosti jednotlivých dílců. Obrovskou výhodou je nepřeberné množství variant, mezi kterými nechybí ani imitace korku nebo kamene. Stále se však jedná o imitaci. Oproti laminátu je vinyl měkčí a tedy příjemnější na dotek. Resumé? Preferujete-li přírodní materiály a nedokážete-li si odepřít exkluzivitu a smíříte-li se s náročnější údržbou, volte dřevo. V opačném případě volte vinyl, který má podle nás mnohem více výhod než laminát.

Publikováno: 13. 05. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: dřevěné podlahy | jakou podlahu | laminátové podlahy | podlahy | srovnání podlah | vinylové podlahy