Zajímavosti z historie: Proč si k narozeninám dáváme dárky a sfoukáváme svíčky z dortu?
V jistém věku jsou oslavy narozenin doprovázené kromě veselí také těžko skrývanou skleslostí a bezděčným hledáním další vrásky nebo šedého vlasu v zrcadle. V těchto momentech se můžeme ptát, proč narozeniny vlastně slavíme. I kdyby se jednalo jen o řečnickou otázku, tradice narozeninových oslav se vyvíjela dlouhou dobu a má své opodstatnění.
První narozeninové oslavy
V dnešní době si nedokážeme představit narozeninovou oslavu bez dortu, přáníček a dárků nebo dárkových balíčků. Trvalo však dlouhou dobu, než se první narozeninové oslavy začaly podobat těm dnešním.
Podle stránky pumpitupparty.com se nejstarší oslavy narozenin datují až do starověkého Egypta. Týkaly se však jedině faraonů a neslavilo se výročí jejich skutečného narození, nýbrž den, kdy se chopili moci a získali tak status boha.
Špatný pocit ze stárnutí rozhodně odlehčí dárky (a také pár štamprlí alkoholu). Za to můžeme děkovat Řekům, kteří oslavovali narozeniny svých bohů tím, že jim přinášeli dary.
Starověcí Římané však byli první, kteří slavili narozeniny i obyčejných lidí.
Původ narozeninového dortu
Podle stránky wonderopolis.org jsou Řekové také zodpovědní za zvyk dávat na dort svíčky. Jak už víme, Řekové přinášeli svým bohům k narozeninám dary a pocty. Jeden z darů pro řeckou bohyni Artemis (bohyně lovu a Měsíce) byly dorty ve tvaru Měsíce, do kterých zapichovali svíčky, aby napodobili jeho zář.
Tento zvyk se však stal rozšířenější až kolem 15. století v Německu v rámci festivalu Kinderfest, kde se oslavovaly narozeniny dětí. Počet svíček reprezentoval věk dítěte a jedna svíčka navíc představovala naději, že budou žít ještě další rok.
Každé narozeniny jsou dobrý důvod k oslavám, ať už vám je 5 nebo 50. Je to příležitost strávit čas se svými blízkými a ohlédnout se za vším, co jste prožili a těšit se na to, co ještě zakusíte.
Publikováno: 30. 01. 2022
Kategorie: Dárky