Zdražování povinného ručení pocítíte i vy

Ať už jste si pod k Ježíšku nadělili nové vozítko nebo vás bude příští rok vozit to, které vám dělá službu již delší dobu, budete se muset připravit na pár změn, jež si na provozovatele motorových vozidel připravily tuzemské pojišťovny. Nehledejte v tom žádné složitosti, jednoduše se bude zdražovat. Někde více, jinde méně. A koho se změny dotknou nejvíce a co dělat proto, abyste i v roce 2013 nezaplatili více, než doopravdy musíte?

Proč dojde v roce 2013 ke zdražení povinného ručení?

Ke zdražení dohnala pojišťovny špatná ekonomická situace, za kterou může neuvážené snižování cen v minulých letech. Vzhledem k obrovské konkurenci není pro pojišťovny jednoduché získat nové zákazníky (a ty stávající udržet) a proto se letos a loni snažily zaujmou právě nízkou cenou. Pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel bylo levnější než kdy dřív a bylo jen otázkou času, kdy pojišťovny zaznamenají citelný úbytek kapitálu a nebudou moci tvořit dostatečné rezervy. Některé subjekty se ke zdražení uchýlili již v posledním kvartálu 2012, další avizují zdražení začátkem následujícího roku. Týkat se bude především řidičů, kteří svou vinou přišli o bonusy. Ti si za povinné ručení připlatí i desítky procent. Patříte-li mezi onu rizikovou skupinu i vy, měli byste zvážit přechod jinému pojistiteli.

Kde hledat levnější pojistku a kdo zaplatí nejméně?

Levnější povinné ručení vám pomůže najít některý ze srovnávačů jako je klikpojisteni.cz, kde si můžete novou pojistku i sjednat. Stačí vyplnit formulář, na základě kterého se vám nejlevnější alternativy. Zda to bude pojistka od České pojišťovny, povinné ručení Axa nebo úplně jiný produkt, závisí nejen na typu vašeho vozidla, ale i vašich řidičských zkušenostech a místu vašeho bydliště. Nejlevnější pojistky samozřejmě čekají na dlouholeté řidiče z menších měst, kteří vlastní novější vůz s nižším obsahem motoru. Ti jsou totiž pro pojišťovny nejméně rizikoví.