Bydlení

České výtahy jsou nebezpečné a měly by podstoupit modernizaci

Starší panelové a cihlové domy trpí mnoha nešvary a nesplňují přísná kritéria, která je třeba dodržovat v rámci současné výstavby. Jedním z nich je i zastaralý a tedy potenciálně nebezpečný výtah, jehož modernizaci bytová družstva a společenství vlastníků často řadí až na konec pomyslného seznamu rekonstrukčních prací. Vše lze ale efektivně vyřešit půjčkou prostřednictvím programu Panel 2013+. V rámci úvěru, který poskytuje Státní fond rozvoje bydlení lze získat dostatek finančních prostředků s úrokem od 0,75 % a fixací na 30 let. Peníze lze mimo jiné použít právě na renovaci výtahu.

Téměř 60 % výtahů nevyhovuje normám

Výtahy sice podléhají revizím, ale v praxi je technický stav řady z nich na hranici únosnosti. Dalším argumentem, který by měl bytová družstva a společenství vlastníků přesvědčit o nutnosti modernizace výtahů nebo kompletní výměny, jsou normy EU, které nařizují např. přítomnost kabinových dvířek. Podle odhadů Unie výtahového průmyslu normám nevyhovuje cca 50 tisíc výtahů z celkového počtu 80 tisíc.

Nevyhovující výtahy nejsou dostatečně odolné proti požárům či vandalům, nezastavují v rovině s podlahou (což je velký problém pro osoby se zdravotním omezením), jejich brzdy obsahují jedovatý azbest a jištění dveří není plně funkční. Nevhodné jsou také šachty z pletiva či drátoskla. Příliš velkými oky lze jednoduše prostrčit nejrůznější předměty.

Servis a modernizace výtahů musí provádět odborníci

Pád výtahu je prý výjimečný, ale přesto je bezpečnostních rizik velmi mnoho. Pravidelný servis výtahů by měl být samozřejmostí a podle zákona ho musí provozní technik kontrolovat co tři (výtahy vyrobené před rokem 1993) nebo čtyři měsíce. Každý výtah navíc co tři roky absolvuje odbornou zkoušku a od šesti do devíti let od odborné zkoušky tak inspekční prohlídku, kterou musí provést autorizovaný inspektor.

A na koho se požadavkem na pravidelný servis, zkoušky, opravy, nebo modernizaci výtahů obrátit? Třeba na odborníky z firmy I.C.C.LIFT s.r.o., kteří nabízí komplexní porfolio služeb s důrazem na stoprocentně odvedenou práci. Všechny důležité informace a technické specifikace jednotlivých prací najdete na www.icclift.com/cz/.