Technika

Spotřeba výkonných serverů nemusí být tak vysoká, jak tvrdí váš poskytovatel serverhousingových služeb

Ceny energií rok od roku stoupají, což pociťujeme nejen na zvyšujících se nákladech spojených s provozem domácností, ale leckdy i v oborech, ve kterých bychom spojitost s danými trendy nehledali. Využíváte-li, nebo se teprve chystáte využít, serverhousingové služby, i u nich můžete počítat s cenou, na které se výkyvy ceny elektřiny věrně odráží. Provozovatelé datacenter tak mají velmi dobrou výmluvu, na základě které mohou zvyšovat ceny dle libosti. Odkazují na dražší elektřinu a zákazníkům nezbývá, než jim věřit, že nově nastavené sazebníky skutečně korespondují s aktuálním vývojem.

Lze změřit reálná spotřeba serveru?

Elektřina není zadarmo a je logické, že i datacentra musí reagovat na zvýšení ceny. Otázkou však je, zda se za jejich služby zbytečně nepřeplácíme. V drtivé většině případů se musíme spolehnout na „dobré slovo“ provozovatele, který nás odkáže na štítkové hodnoty nebo jím vypracované tabulkové hodnoty reálné spotřeby. Na druhou stranu je každý server unikátní a ani vytížení není po celou dobu provozu stejné. I vás teď možná napadlo, za je vůbec možné změřit skutečnou spotřebu a zbytečně se za serverhousing nepřeplácet. Odpověď vás potěší – naštěstí existují datacentra, která nic netají a měření reálné spotřeby nabízí. Jedním z nich je i Coolhousing.

Coolhousing si o spotřebě nevymýšlí a dává data k dispozici

Společnost Coolousing provozuje datacentrum v Praze na Vinohradské třídě (mimochodem přímo v místě propojovacího uzlu NIX.cz) a již nějakou dobu využívá takzvané inteligentní zásuvky. Ty umí měřit aktuální spotřebu a zaznamenané údaje pak přeposílají na centrální server. Po zpracování se mohou zákazníci kdykoliv kouknout na grafy s denním, týdenním a měsíčním přehledem a zkontrolovat spotřebu serveru. Vzhledem k většímu časovému období je vidět rozložení takzvaných výkonových špiček (momenty, kdy je aktuální spotřeba serveru výrazně vyšší než při běžném vytížení – např. restarty nebo náročné operace), které se v průměrné spotřebě výrazně neprojeví.

Spotřeba serveru pod 40 W? Realita!

Měření reální spotřeby umožňuje datacentru optimální nastavení cen a si mnou ruce. Podle provozovatelů jsou po shlédnutí grafů kolikrát sami překvapeni nízkou spotřebou serverů. Kupříkladu průměrná spotřeba Supermicro serveru s procesorem Intel Xeon E-1220V2 a dvěma SATA disky není vyšší než 39 W. Příjemné překvapení vás však čeká i u výkonnějších serverů.

Nás transparentní jednání, perfektní technické zázemí a velmi příjemné ceny přesvědčily. Pokud nabídka zaujala i vás a zajímají vás aktuální tarify, najdete je na www.coolhousing.net/serverhousing.html. Coolhousing nabízí serverhousing jednotlivých serverů i serverových farem (Tower i Rack farm serverhousing).