Finance

Nenechte se napálit lichvářem!

Uvažujete o některé z mnoha mikropůjček, které slibují částku do 5 000 bez ručitele a zkoumání registru? Předtím, než podepíšete smlouvu, si daného věřitele důkladně prověřte. Díky novele zákona jsou sice lichváři pokutováni až 20ti mil. pokutou, ale ani to jejich řádění nezastaví. Využívají mezery v zákonech a obírají své klienty o horentní sumy, které se vyšplhají na nesmyslných poplatcích a velmi vysokých úrocích za pozdní nebo nedostatečnou úhradu splátky. Nechcete-li se několikanásobně přeplatit, vezměte si k srdci naše rady. V České republice se lichvě daří jako nikde jinde a příští obětí nesolidního věřitele se můžete stát i vy.

Nikdy nepodepisujte bianco směnky a šeky

Takzvané bianco (tedy nevyplněné) šeky a směnky patří mezi nejrozšířenější lichvářské praktiky ve světě půjček vůbec. Věřitelé je často vyžadují jako formu zástavy a podepsat je se rovná sebevraždě. Mnoho podvodných zprostředkovatelů půjček uměle navyšují dlužnou částku. Zkrátka a dobře do směnky připíši to, co se jim zrovna hodí. Podle připravované novely o spotřebitelském úvěru by sice měly bianco směnky a šeky zmizet, nyní se však s nimi stále setkat můžete. Z nevinného dluhu ve výši 5 000 Kč se může rázem stát statisícová částka. A pozor, podle zákona dlužník za směnku ručí svým majetkem a to v plném rozsahu.

Pozor na poplatky

Jednou z dalších záludných praktik jsou zmíněné drobné půjčky do 5 000 Kč, které těží z mezery v legislativě. Někteří věřitelé poskytují půjčku v této výši všem žadatelům bez výjimky a u většiny nepočítají s tím, že jim dluh splatí. Ani nemusí – lichvářům stačí, když vymůžou nazpět pouhých 30 % z rozpůjčovaných peněz. Samozřejmě navýšených o tučné poplatky a penále. Jedinou účinnou obranou je obezřetnost a důkladné prostudování smlouvy.

Při psaní článku jsme se nechali inspirovat magazínem algin.cz, kde najdete další zajímavé informace nejen ze světa financí.